سجادی پناه 12 شهریور 1400 - 3 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0
دکتر مجید سجادی پناه استاد دانشگاه نوشت:

چرا باور آمار عملکرد دولت روحانی، مشکل است ؟

استاندار همدان به تازگی فرموده است که در ۸ ساله دولت آقای روحانی ۳۰ هزار میلیارد تومان در همدان پروژه عمرانی اجرا کرده یا در دست اجرا دارد.

گروه سیاسیدکتر مجید سجادی پناه – استاد دانشگاه در یادداشتی نوشت:استاندار همدان به تازگی فرموده است که در ۸ ساله دولت آقای روحانی ۳۰ هزار میلیارد تومان در همدان پروژه عمرانی اجرا کرده یا در دست اجرا دارد.

به گزارش بولتن نیوز، اگر متوسط نرخ دلار که در اول دولت ۳۲۷۰ و در اخر دولت ایشان ۲۷۷۰۰ تومان شده است را در نظر بگیریم این رقم اعلام شده، *معادل ۳.۵ میلیارد دلار* خواهد بود.

بزرگی این رقم تنها در مقایسه هاست که به چشم می آید؛

۱- رقم اعلام شده معادل دو برابر بودجه عمرانی کشور افغانستان است که معادل ۳۳ برابر استان همدان می باشد.

۲- رقم اعلام شده نزدیک به رقمی است که کشور چین برای احداث شهر جدید Nanhui خود که از صفر شروع و هم اکنون رو به اتمام است هزینه کرده و مقرر کرده است که یک میلیون نفر از شهروندان چینی در انجا ساکن شوند (لازم به توضیح است که جمعیت تقریبی همدان یک میلیون و هفتصد هزار نفر است )

۳- این پول معادل دو برابر رقمی است که کشور تاجیکستان قرار است ساخت شهر جدیدی را که به قول رییس جمهورش بی نظیرترین پروژه در منطقه است را از صفر آغاز نماید.

۴- این پول تقریبا معادل یک سوم هزینه احداث پروژه عظیم تونل مانش است که کشور انگلیس و فرانسه را از زیر دریا به هم وصل کرده و یکی از عجائب هفت گانه جهان مدرن امروز است.

بنابراین چند احتمال در خصوص مصرف این پول بسیار بزرگ وجود دارد :

۱- یا آمار و اطلاعات داده شده اشتباه یا غلو آمیز است.

۲- یا فساد بزرگی رخ داده که ممکن است همه ما از آن بی خبر بوده باشیم. که لازم به بررسی همه جانبه توسط دستگاه های نظارتی است.

۳- یا مدیریت و بهره وری حاصله از مصرف این سرمایه عظیم ، اساساً دچار مشکل بوده، که لازم است دلائل آن به استاندار بعدی منعکس گردد.

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *