پزشکی 25 اسفند 1400 - 2 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0
لطفا با ستاد کرونا هماهنگ باشید و آرامش مردم را برهم نزنید

وزیر محترم بهداشت این راه رفتنی است نه گفتنی…

آقای نمکی اگر دم فروبسته ایم و سخنی نمی گوییم به خاطر این است که شما را فرمانده میدان می دانیم پس بنابراین به شعور ما توهین نکنید.

گروه اجتماعیمجید سجادی پناه استاد دانشگاه در یاداشتی نوشت:آقای نمکی اگر دم فروبسته ایم و سخنی نمی گوییم به خاطر این است که شما را فرمانده میدان می دانیم پس بنابراین به شعور ما توهین نکنید.

به گزارش بولتن نیوز، مقایسه صف طولانی مرغ که قوت روزانه بیش از 83 میلیون نفر جمعیت ایران است را با صف دارو که مورد تقاضای بخش بسیار بسیار کوچکی از جامعه است را به پای مدیریت خودتان می نویسید و با افختار می فرمایید که در ایام نوروز صفی برای دارو تشکیل نشد؟؟؟!!!
براستی اگر مدیریت شما همان است که می پندارید چرا آمار کشته شدگان این بیماری در ظرف یک ساله گذشته برابر با یک سوم کل آمار جنگ 8 ساله شده است؟
وزیر محترم بهداشت این راه رفتنی است نه گفتنی...
به کشور ویتنام نگاهی بیاندازید. این کشور ۹۷ میلیونی با وجود برخورداری از مرزی طولانی با چین و میلیون ها بازدیدکننده چینی در هر سال، حتی یک مورد مرگ ناشی از کرونا را گزارش نکرده و آمار مبتلایانش تا ششماهه اول ورود ویروس تنها ۳۲۸ نفر بوده است. این مساله در حالی قابل توجه تر می شود که متوجه باشیم ویتنام، کشوری با درآمد متوسط رو به پایین است و سیستم مراقبت های بهداشتی اش در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه، از پیشرفت کمتری برخوردار است.براساس اعلام بانک جهانی، در ویتنام تنها ۸ پزشک برای هر ۱۰ هزار نفر وجود دارد، اما کارشناسان بهداشت و درمان عامل نجات ویتنام از مرگ و میر ناشی از کرونا را واکنش سریع وزارت بهداشت و دولت این کشور برای جلوگیری از گسترش بیماری ، ردیابی تماس های تلفنی و قرنطینه و ارتباطات عمومی موثر و … می دانستند.
لذا اگر کلیت نظام (مردم ، سپاه ، بنیاد برکت و …) با تمام قدرت پشت سر وزارت بهداشت آمده است، آن را دلیل بر قدرتمندی مدیریت خود نپندارید و مدام برای “ستاد مقابله با کرونا” خط و نشان نکشید.
دیگر برای همه واضح و مبرهن شده است که موضوع کرونا، یک موضوع چند وجهی است. مسائل اقتصادی ، پزشکی ، اجتماعی ، فرهنگی ، آموزشی و …. این پدیده را بسیار پیچیده تر از گذشته کرده است بنابراین نگاه صرف پزشکی به این موضوع، ساده انگاری از درک مسئله است.
علل شکست پی در پی کشور ما در مقابله با ویرووس های آنفولانزای عادی و پرندگان، کرونا و سایر ویروس های دیگر ، پیشی گرفتن نظام درمان بر نظام بهداشت در این کشور است زیرا همواره پول، رانت ، فساد و …. در حوزه درمان بوده است نه در حوزه بهداشت. ویروس انگلیسی از همان راه وارد کشور شد که ویروس چینی سال قبل به کشور آمده بود ولی دریغ از تجربه و مستند کردن این واقعه در نظام عریض و طویل آن وزارتخانه .

این موضوع بخوبی نشان داد که شما هم مانند وزرای قبل به حوزه بهداشت کم توجه بوده و هستید.

پس لطفا با ستاد کرونا هماهنگ باشید و آرامش مردم را برهم نزنید. و بیاد داشته باشید، تنها کسی می تواند امروز از این میدان بزرگ و تاریخی کرونا عبور کند که به قول آن رزمنده همدانی از سیم خاردار نفس خود عبور کرده باشد.

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *