اقتصادی 27 اسفند 1401 - 1 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0
رییس اتاق اصناف ایران در نشست خبری؛

علت اصلی گرانی گوشت قرمز، خشکسالی است / میزان سود اصناف باید افزایش یابد

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان این که مهم ترین عامل افزایش گوشت قرمز خشکسالی بود، گفت: بحث گرانی و گران فروشی دو مقوله جداست؛ گرانی مربوط به اصناف نیست و اصناف در گرانی هیچ دخالتی ندارند، اما گران فروشی وجود دارد و من هم آن را رد نمی کنم و پاسخگویی از طریق سامانه ۱۲۴ گویای نظارت و بازرسی اتاق اصناف است.

اقتصادآنلاین ـ فاطمه جوادی؛ قاسم نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف ایران امروز در نشست خبری با بیان این که مخالف برگزاری نمایشگاه و به دنبال جایگزینی آن با فروش های فوق العاده هستیم، گفت: امسال نمایشگاه های بهاره در بعضی از استان ها برگزار و تا آنجایی که اطلاع دارم کالاهای نامرغوبی توزیع و نارضایتی مردم را به همراه داشته است. 

نوده فراهانی درخصوص تامین بازار در ماه مبارک رمضان افزود: جلساتی با وزارت جهاد کشاورزی داشته ایم، کمبود کالا اصلا نداریم، اما تغییرات قیمتی کالا وجود دارد که آن هم تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز است. 
وی در ادامه به انتخابات اتاق اصناف اشاره کرد و گفت: امسال تغییراتی در انتخابات اتاق اصناف رخ داده و تعداد قابل توجهی از همکاران قدیمی ما از گردونه رقابت خارج شدند. به دلیل اشکالاتی که وجود داشت و رسیدگی به آنها، انتخابات به اوایل سال آینده موکول شد. 

رئیس اتاق اصناف ایران در رابطه با گرانی بیان کرد: بحث گرانی و گران فروشی دو مقوله جداست؛ گرانی مربوط به اصناف نیست و اصناف در گرانی هیچ دخالتی ندارند، اما گران فروشی وجود دارد و من هم آن را رد نمی کنم و پاسخگویی از طریق سامانه ۱۲۴ گویای نظارت و بازرسی اتاق اصناف است. 


نوده فراهانی تصریح کرد: سود کمی برای اصناف با توجه به هزینه های سرسام آور شامل بیمه، حقوق و دستمزد، عوارض، مالیات و هزینه های دیگر درنظرگرفته شده است که جوابگو نیست. درخواست من از مسئولین این است که در میزان سود اصناف تجدیدنظر کنند تا این ها بتوانند زندگی شان را اداره کنند و خدای نکرده به راه تخلف کشیده نشوند. 
وی میزان سود فعلی میوه فروش ها را به دلیل احتمال فاسدشدن ۳۵ درصد و سایر اصناف را ۱۰ تا ۱۵ الی ۲۰ درصد اعلام کرد.
رئیس اتاق اصناف ایران گفت: با وجود این که اصناف در دوران کرونا همکاری خوبی داشتند و با وجود تحمل زیان کسب و کارهای خود را تعطیل کردند، دولت هیچ قدمی برای اصناف برنداشت. 
نوده فراهانی بیان کرد: ۱۵۰۰ بازرس در سراسر کشور داریم، در ۱۱ ماهه گذشته تعداد کل بازرسی های انجام شده بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار مورد بوده، در این مدت ۱۵۸ هزار فقره شکایت مردمی به بازرسی ۱۲۴ ارسال شده که از این تعداد ۱۵۶ هزار فقره پرونده قابل پیگیری بوده و ۲۰ درصد آنها نیز منجر به رضایت شاکی شده است.  
رئیس اتاق اصناف ایران در پاسخ به سوالی درخصوص افزایش قیمت کالاها به ویژه جهش بی سابقه گوشت قرمز نیز گفت: علت اصلی گرانی گوشت خشکسالی بود، علاوه بر این به دلیل گرانی علوفه و نهاده های دامی، ارزانی دام که فکری به حال آن نشد و اخیرا تب برفکی در عراق و وقفه در واردات باعث افزایش قیمت گوشت شد.

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *