سجادی پناه 12 مهر 1400 - 2 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0
سخنی کوتاه با وزیر کشور،

طول زمان مدیریت استانداران حداقل به مدت چهار سال تثبیت شود

دکتر سجادی پناه: افزایش طول زمان مدیریت استانداران حداقل به مدت چهار سال علاوه بر امکان تثبیت پایه مدیریتی انها قدرت لازم را برای ...

گروه سیاسیدکتر مجید سجادی پناه – استاد دانشگاه در یادداشتی نوشت: افزایش طول زمان مدیریت استانداران حداقل به مدت چهار سال علاوه بر امکان تثبیت پایه مدیریتی انها قدرت لازم را برای پیشبرد برنامه ها را افزایش می دهد.

به گزارش بولتن نیوز، انتصاب استانداران جوان که با نظام اداری کشور و پیچیدگی های منحصر به فرد آن تقریبا ناآشنا هستند، طلب می کند که برای افزایش و حفظ کارایی آنها، ساز و کار خاصی را به منظور حمایت از این نخبگان طراحی و ا‌جرا نمود.
فشار سنگینی که بر روی آنها ، هم برای عزل و هم برای نصب بیش از ۱۷۰ مدیر استانی، که معمولا در دوره اول تصدی هر دولتی ایجاد می گردد، زمان و انرژی زیادی را برای مدیریت این تنش ها، در هر دوحالت عزل و نصب از این استانداران جوان خواهد گرفت. زیرا توقعات جریان های سیاسی همفکر پیروز در انتخابات و تمایل آنها برای حضور در عرصه مدیریت از یک سو ، و تکثر مراکز قدرت رسمی موجود در استان و تمایل آنها بر تاثیر گذاری در انتصاب ها از سوی دیگر ، باعث افزایش این تضادها بخصوص در دوره اول هر دولت می شود.
اهمیت و ضرورت وجود چنین مکانیزیمی در این دوره زمانی خاص بیش از پیش ضروری است تا استاندارانی که معتقد و پایبند به استقلال قوه مجریه مطابق اصل ۵۷ قانون اساسی هستند و در معرض گلوله های سیاسی بیشتری واقع می شوند ، فرصت و حمایت کافی داشته باشند تا بتوانند وعده های رئیس جمهور را در آن خطه از کشور، با آهنگ سریعتری به اجرا نزدیک نمایند.
یکی از این سازو کارها، افزایش طول زمان مدیریت این استانداران حداقل به مدت چهار سال است تا علاوه بر امکان تثبیت پایه مدیریتی انها ، بتوانند قدرت لازم را برای پیشران برنامه های توسعه بسیج و متراکم نماید. زیرا وقتی متوسط عمر مدیریتی برخی از استانداران به دو نیم سال هم نمی رسد، این بسیار بسیار طبیعی خواهد بود که بیشتر اهداف سند توسعه استان ها مرده بدنیا بیایند.
بنابراین شایسته است وقتی یک برنامه جامعی (برنج اعلا) به یک مجری توانمند(آشپز ماهر) سپرده می شود باید زمان مناسب آن هم ( زمان دم کشیدن برنج ) به آن مدیر (آشپز) داده شود تا او قادر باشد رضایت مندی مردم (غذای مناسب برای میهمانان) را با حداکثر مطلوبیت فراهم نماید. در غیر اینصورت ….!!

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *