اقتصادی 10 خرداد 1399 - 4 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0
این سبک گزارش و سکوت وزیر ارتباطات ، اعتماد عمومی توسط مسئولین را خدشه دار نمی کند

صدور بیانیه وزیر ارتباطات خط بطلانی بر جمله آمار می تواند به شدت دروغگو باشد

وزیر ارتباطات با صدور بیانیه ای اشتباه محاسباتی خود در گزارش به رئیس جمهور محترم را که بجای رشد 26.5 برابری ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات اعلام کرد 300 برابر را اصلاح کند

گروه سیاسی: وزیر ارتباطات با صدور بیانیه ای اشتباه محاسباتی خود در گزارش به رئیس جمهور محترم را که بجای رشد 26.5 برابری ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات اعلام کرد 300 برابر را اصلاح کند

به گزارش بولتن نیوز،- دکتر مجید سجادی پناه – استاد دانشگاه در یادداشتی نوشت:در مراسم رونمایی از پروژه های اقتصاد دیجیتال، آقای آذری جهرمی با اشاره به روند رشد ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات از رشد ۳۰۰ برابری خبر داد که از ۶۸۰ گیگابیت در سال ۹۲ به ۱۸ هزار گیگابیت در سال ۹۸ رسیده است.

در این زمینه با توجه به آمارهای غیردقیق و محاسبه اشتباهی که از سوی وزیر ارتباطات ارائه شد، رئیس جمهور با محاسبه ای سرانگشتی، لحظه ای و نسبی نسبت به این اشتباه تذکر داد و رشد حدود ۳۰ برابری به جای رشد ۳۰۰ برابری اعلامی از سوی وزیر اصلاح شد.
صدور بیانیه وزیر ارتباطات خط بطلانی بر جمله آمار می تواند به شدت دروغگو باشد

اما آیا واقعا این عدد و رقم اصلاح شد؟؟؟!!!

با محاسبه دقیق میزان رشد سال ۹۸ نسبت به سال ۹۲ متوجه می شویم که عدد ۳۰۰ برابری وزیر محترم درست نبود و مقدار محاسبه از عدد تقریبی و سر انگشتی رییس جمهور محترم که اعدد تقریبی حدود 30 برابر را تذکر دادند هم کمتر است و وقتی با ماشین حساب حساب می کنیم عدد واقعی این رشد ” ۲۶.۵ برابری” است.

آیا در قانون اعداد بزرگ و اساسا در یک اشل ملی که حتی اعشاری ها هم می توانند تعیین کننده باشند و رقم های بزرگی را تولید کنند نباید دقت لازم صورت گیرد. آیا این سبک گزارش و سکوت وزیر ارتباطات بعد از آن ، اعتماد عمومی را به اعداد و ارقام بیان شده توسط مسئولین خدشه دار نمی کند .

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *