سجادی پناه 18 شهریور 1397 - 5 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0
یادداشتی پیرامون خصلت‌های بد نهفته آدمی؛

شیطان اگر در خانه شما را بزند چه پاسخی می‌دهید؟

بیاید خودمان را چکاب کرده و ببینیم که اگر روزی شیطان در خانه ما راهم زد از ما چه واکنشی سر می‌زند؟

گروه اجتماعی: مجید سجادی پناه – استاد و مدرس دانشگاه، در یادداشت پیش رو از خصلت‌های بد نهفته در آدمی سخن گفته و مصداق‌هایی در این موضوع که در شرایط مختلف امکان بروز و ظهور رفتارهای زشت و ناپسند برای هر شخصی وجود دارد؛ آورده است.
 
به گزارش بولتن نیوز، متن این یادداشت به شرح زیر است:
 
بیاید خودمان را چکاب کرده و ببینیم که اگر روزی شیطان در خانه ما راهم زد از ما چه واکنشی سر می‌زند؟
 
هنگامی‌که در رستوران یا هتل هستیم و شکر یا شیر چایمان را بیشتر از مقداری که در خانه مصرف کرده، مصرف کنیم بیانگر این است که ما زمینه فساد را داریم.
 
وقتی‌که در رستوران یا اماکن عمومی هستیم و مقدار زیادی دستمال‌کاغذی، صابون یا عطر استفاده می‌کنیم، درحالی‌که در منزل خودمان این‌گونه نیست بدین معنا است که اگر شرایط اختلاس برای ما فراهم شود اختلاس می‌کنیم.
 
اگر در جشن‌ها و بوفه‌های مفتوح زیاد می‌خوریم درحالی‌که می‌دانیم شخص دیگری آن را حساب می‌کند، بدین معناست که اگر فرصت خوردن مال دیگران را پیدا کنیم این کار را انجام خواهیم داد.
 
اگر معمولاً هنگامی‌که در صف ‌هستیم و حقوق در صف بودن را رعایت نمی‌کنیم، پس ما زمینه این را داریم که برای رسیدن به هدف خود از کول دیگران هم بالا برویم.
 
اگر بر این باور هستیم که هر چه را در خیابان پیدا کردیم حق ما است درحالی‌که مال دیگران بوده است، پس قابلیت دزدی در ما وجود دارد.
 
شیطان اگر در خانه شما را بزند چه پاسخی می‌دهید؟
 
اگر جزو کسانی هستیم که فامیلی دیگران بیشتر از اسم آن‌ها برای ما اهمیت دارد، یعنی این‌که در ما زمینه نژادپرستی وجود دارد و احتمال دارد که تنها با توجه به اصل و نسب دیگران به آن‌ها کمک کنیم، هم‌چنین ایده و افکار دیگران برای ما مهم نیست بلکه تنها خود شخص برای ما اهمیت دارد.
 
هنگامی‌که به قوانین راهنمایی و رانندگی توجهی نداریم و به آن اعتنایی نمی‌کنیم، بیانگر این است که ما زمینه تجاوز و سرکشی را داریم حتی اگر قرار باشد اشخاص بی‌گناهی هم دراین‌بین صدمه ببینند.
 
هنگامی‌که این پیام را خواندیم و از خود سؤال کردیم که این مسائل ضروری نیستند، یعنی این‌که ما مصلحت خودمان را بر مصلحت دیگران ترجیح می‌دهیم.
 
پس مواظب شیطان باشیم که می‌تواند آرام و خزنده در وجود ما زمینه‌های بروز فساد را ایجاد کند.
 

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *