اقتصادی 04 شهریور 1399 - 3 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0
واگذاری دارا دوم متوقف و دستور بررسی همه جانبه آنرا صادر فرمایید

سران معظم و معزز قوا اگر اقدام نکنید ، دیگر ما سوت نخواهیم زد!

جناب آقای روحانی ، جناب آقای رئیسی و جناب آقای قالیباف مستحضر باشید که بزرگترین سقوط تاریخ بورس در ۱۰ سال گذشته در همین 20روز اخیر اتفاق افتاده است.

گروه اقتصادیدکتر مجید سجادی پناه – استاد دانشگاه در رابطه با سقوط این روزهای بورس نوشت: جناب آقای روحانی ، جناب آقای رئیسی و جناب آقای قالیباف مستحضر باشید که بزرگترین سقوط تاریخ بورس در ۱۰ سال گذشته در همین 20روز اخیر اتفاق افتاده است.

به گزارش بولتن نیوز، یعنی درست در زمانی که مقرر شده است سهام 4 شرکت بزرگ پالایشی ، به ارزش یک پنجم کل بودجه کشور در بازار بورس فروخته شود. به ظاهر اختلاف از دعوی دو وزیر اقتصاد و نفت بر سر تاسیس صندوق دارا دوم که این 4 شرکت مندرج در جدول فوق را در بر می گیرد شروع می شود و به دنبال آن ناگهان سهام بیش از 95 درصد بازار بورس به صورت پوششی دچار ریزش می شوند؟؟؟!!! و بازار علی رغم سیکنال های مثبت داخلی (حمایت های مکرر مسولین و مشوق های گوناگون ) و سیکنال های مثبت خارجی (عدم تصویب قطعنامه شورای امنیت در مکانیزم ماشه و …) هیچ عکس العملی از خود نشان نمی دهد و این موضوع کاملا غیرعادی و مشکوک به نظر می رسد. زیرا این بی حسی موضعی بازار به هیچ وجه مسبوق به سابقه نبوده است.

تفاوت ارزش این چهار شرکت، قبل و بعد از ریزش اخیر بازار، رقم نجومی و خیره کننده 35 هزار میلیارد تومان را به نمایش می گذارد. برای درک بزرگی این رقم کافی است که بدانیم ارزش این تفاوت معادل 60 درصد بودجه وزارت پهن پیکر آموزش پرورش با 900 هزار نفر پرسنل و 100 هزار مدرسه در سراسر کشور است. بنابراین این رقم ، ارزش آن را دارد که دستگاه های نظارتی دو قوه قضائیه و مقننه (سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات)وارد عمل شده و این واگذاری های را تا اطمینان کامل از روند عادی بازار متوقف نمایند.

نویسنده به هیچ وجه قصد ندارد که راجع به ارزش ذاتی این شرکت های صحبت کند تا عمق فاجعه بیشتر نمایان گردد. فقط به عنوان نمونه عرض می کنم که ارزش یک برگ سهام شرکت شتران که مقرر شده است دولت آنرا در در چهارشنبه همین هفته به قیمتی حدود 3هزارتومان پذیره نویسی نماید در سال 92 با نرخ دلار آن زمان 127هزارتومان قیمت گذاری و در بازار بورس معامله می شده است!

بنابراین ارزش این سوء جریان به قدری زیاد است که به نظر می رسد مافیای ثروت و قدرت دست به هر کاری می زند تا این رقم نجومی را تصاحب نماید حتی اگرشده باشد در عرض مدت کوتاهی یعنی 20 روز شاخص کل بورس را از بالای 2میلیون واحد به زیر سقف یک میلیون هفتصد بکشانند. علی الظاهر قرار است که به هر کد ملی 5 میلیون تومان سهام این شرکت ها تخصیص داده شود ولی همگان می دانند که 90 درصد این مردم عادی که چنین سهم های رامی خرند با اندکی سودی در دوماه بعد همه آنها را بفروش می رسانند و به نوعی این سهام را به ثمن بخس دودستی تقدیم همان مافیاها خواهند نمود.

مسولین ارشد کشور باید بدانند که اگر التزام به ولایت فقیه یکی از پارامترهای انتخاب آنها برای تصدی مسولیتشان است نیک مستحضر باشند که مقام معظم رهبری برای چندین بار درخصوص فساد ناشی از واگذاری های غیر اصولی شرکت های دولتی تذکر داده اند بنابراین عمل به دستور ایشان برای آنها یک فریضه است لذا پیشنهاد می شود برای برطرف نمودن هرگونه ابهامی در فروش این شرکت های دولتی ، واگذاری دارا دوم متوقف و دستور بررسی همه جانبه آنرا صادر فرمایند.

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *