سجادی پناه 21 دی 1394 - 8 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

ستون فقرات اقتصاد مقاومتی بحث گفتمان سازی است

دکتر مجید سجادی پناه در برنامه "گفت‌وگوی اقتصادی" رادیو گفت‌گو، با بیان اینکه پذیرفته ایم که راه حل مشکلات اقتصاد مقاومتی است، بیان داشت: ستون فقرات اقتصاد مقاومتی نیز بحث گفتمان سازی است.

برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” با موضوع ساز و کار های گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی و با حضور دکتر رعیتی فرد ریاست کارگروه اقتصادی مقاومتی بسیج سازندگی کشور، دکتر وحید شقاقی عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی و کارشناس اقتصادی و دکتر مجید سجادی پناه استاد دانشگاه و کارشناس حوزه اقتصاد روانه آنتن شد.
دکتر وحید شقاقی درباره مفهوم گفتمان سازی گفت: در اقتصاد یک پارادایم داشتیم که مبتنی بر اقتصاد سوداگرانه بوده است و تغییر نگاه از این نگاه به تولید مبنا، نیاز به تغییر پارادایم دارد و عبور از پارادایم ها نیاز به تبیین شفاف موضوع دارد.
وی تصریح کرد: باید با مردم و مسئولین به صورت شفاف موضوع اقتصاد مقاومتی را به گفتگو بنشینیم و صحبت کنیم و ضرورت تغییر اقتصاد از سوداگرانه به مردمی را شفاف بیان کنیم، زیرا در یک اقتصاد سوداگرانه مردم نمی توانند از اقتصاد بهره مند شوند.
این کارشناس اقتصادی  افزود: در دنیایی که مدام با تحولات و تغییرات عدیده ای روبرو هستیم، حتما نیاز است که اقتصادمان را مردمی و بر مبنای تولید قرار دهیم، زیرا حداقل آفت اقتصاد سوداگرانه نابرابری های شدید و ظهور یک گروه ثروتمند بدون درد است در حالی که عمده مردم از شکاف های عظیمی که رخ می دهد، گله مند هستند.
در ادامه دکتر مجید سجادی پناه با بیان اینکه پذیرفته ایم که راه حل مشکلات اقتصاد ما، مقاومتی است، بیان داشت: ستون اقتصاد مقاومتی نیز گفتمان سازی است. اقتصاد مقاومتی به مثابه دکترین کشور در مقابله، ترمیم و توسعه هستند که سه رویکرد اقتصاد مقاومتی است. 
وی افزود: اگر اصلاح الگوی مصرف، اقتصاد بدون نفت، توجه به اقتصاد دانش بنیان و حمایت از تولید داخل که چهار مولفه اصلی اقتصاد مقاومتی است را در نظر بگیریم، باید اقتصاد مقاومتی را به گفتمان غالب تبدیل کنیم.
وی در تشریح مفهوم گفتمان غالب در موضوع اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی باید برای صنعت، خدمات، کشاورزی، تولید، توزیع و مصرف ترجمه ملموس و روان داشته باشد و با بیان عامیانه مطرح شود.
این استاد دانشگاه با تاکید بر مردمی بودن اقتصاد مقاومتی، به بیان تهدیداتی که در پی عدم گفتمان سازی به وجود می آید، پرداخت و اظهار داشت: حداقل اتفاقی که در این خصوص می افتد این است که مردم اقتصاد ریاضتی را با اقتصاد مقاومتی اشتباه بگیرند. 
 در ادامه شقاقی در تعریف اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: کاهش آسیب پذیری اقتصاد ملی و افزایش انعطاف پذیری آن دو محوری است که می توان در الگوی مدیریتی اقتصاد مقاومتی تعریف کنیم. 
عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی ابلاغ اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری را کاهش ریسک های اقتصادی در ایران عنوان کرد و افزود: اقتصاد مقاومتی با افزایش انعطاف اقتصاد ایران باعث رشد پایدار بدون نوسان در اقتصاد خواهد شد. در حقیقت کاهش آسیب پذیری اقتصاد ایران در کنار افزایش انعطاف پذیری آن است. 
سجادی پناه وجود دشمن را در اقتصاد مقاومتی امری بدیهی دانست و بیان داشت: در اقتصاد ریاضتی اصلا دشمن وجود ندارد. یک بحران اقتصادی واقع می شود و کشورها برای عبور از این بحران هزینه مخارج دولت را کاهش می دهند یا سیاست های مالیاتی وضع می کنند.  
وی با بیان اینکه تفکر حاکم بر اقتصاد نیازمند به گفتمان سازی است، گفت: اگر در یک سازمان بخواهید یک سیستم را پیاده کنید، طراحی آن نیمی از قضیه است و بقیه پرسنل آن است و گفتمان سازی به همین جهت ضرورت دارد. 
این کارشناس اقتصادی به بند 21 سیاست های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و اظهار داشت: تبیین ابعاد اقتصادی و گفتمان سازی آن به ویژه در محیط های علمی، آموزشی و رسانه ای و تبدیل آن به گفتمان رایج ملی باید صورت بگیرد. 
وی افزود: در حوزه علم باید مفاهیم اقتصاد مقاومتی را در بین پارادایم های مختلف علمی اکتشاف کرد و از طریق آموزش ترویح داد. وقتی مفاهیمی علمی استخراج و آموزش داده شد، تکلیف دیگر بر روی دوش رسانه ها است. تولید اندیشه و فکر با دانشگاه و تزریق آن به جامعه بر عهده رسانه است، بنابراین پرچمدار اقتصاد مقاومتی رسانه است.  
در ادامه دکتر رعیتی فرد با بیان اینکه همه حوزه ها درگیر اقتصاد مقاومتی هستند، اظهار داشت: از دانشگاه ها تا دستگاه های دولتی در این موضوع حضور دارند ولی برد رسانه ملی وسیع است و این وسعت برد، می تواند تاثیر گذار باشد. 
وی با اشاره به رشد اقتصادی گفت: رشد اقتصادی 14 درصدی در سال 71 داشتیم و رشد اقتصادی 6.8- نیز در سال 91 داشتیم که نشان می دهد نوسان شدیدی داشته است و این رشد عمدتا با قیمت های نفتی هم پوشانی داشته است. وقتی نمودار رشد اقتصادی را مشاهده می کنید، متوجه می شوید کنترل این رشد اقتصادی دست مسئولان داخل کشور نبوده است، زیرا نه می توانستیم قیمت نفت را در داخل تنظیم کنیم و نه روی صادرات آن کنترلی نداشتیم.
وی با بیان اینکه تحریم ها با محوریت وابستگی ایران به نفت ایجاد شد، خاطرنشان کرد: قبل از تحریم ها روزانه دو و نیم میلیون بشکه نفت صادر می کردیم که الان یک میلیون بشکه شده است. 
رعیتی فرد با اشاره به واردات ایران که از 5 کشور تامین می شود، بیان داشت: در واقع ما همه تخم مرغ هایمان را در داخل یک سبد گذاشته ایم که بیشتر آن هم از چین و امارات است. امارت نیز اخیرا بعد از ماجرای عربستان شیطنت کرده است در حالی که 23 درصد واردات ما از این کشور است و این جدا از موضوع قاچاق است.  
ریاست کارگروه اقتصادی مقاومتی بسیج سازندگی کشور به بودجه عمومی دولت اشاره کرد وگفت: این بودجه تبدیل به صندوقی برای هزینه های جاری شده است و چیزی برای بودجه عمرانی نمانده است و بین 30 الی 35 هزار میلیارد تومان تامین کسری صندوق ها را در دستور کار قرار داده است و هزینه جاری کشور در سال آینده 200 هزار میلیارد تومان است

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *