سجادی پناه 22 مرداد 1400 - 3 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0
دکتر مجید سجادی پناه استاد دانشگاه نوشت:

رئیس جمهور محترم ، با تامل باور کنید!

معاون در آمدهای سازمان امور مالیاتی اخیرا" اعلام کرده است که درآمدهای مالیاتی کشور با ۶۲ درصد رشد در سال جاری به رقم ۱۳۸ همت(هزار میلیارد تومان) رسیده است و ما توانسته ایم ۱۰۱ درصد مالیات پیش بینی شده در بودجه کل کشور را محقق نماییم؟؟؟!!!

گروه اقتصادیدکتر مجید سجادی پناه – استاد دانشگاه در یادداشتی نوشت:معاون در آمدهای سازمان امور مالیاتی اخیرا” اعلام کرده است که درآمدهای مالیاتی کشور با ۶۲ درصد رشد در سال جاری به رقم ۱۳۸ همت(هزار میلیارد تومان) رسیده است و ما توانسته ایم ۱۰۱ درصد مالیات پیش بینی شده در بودجه کل کشور را محقق نماییم؟؟؟!!!

به گزارش بولتن نیوز، مسولین مربوطه در سازمان امور مالیاتی ، علت این اقدام بزرگ (رشد عجیب ۶۲ درصدی)را علی رغم وجود کرونا که بیش از ۱۵ درصد اقتصاد ایران را کوچک کرده است و همچنین مالیات نقل و انتقال سهام که درپی سقوط بورس به میزان یک سوم کاهش یافته است و ………. تسهیل در فراینده های مالیاتی ، تغییر رفتار مودیان و …. می دانند.
از انجایی که مالیات وصول شده امسال مربوط به درآمدها محقق شده پارسال است. بیاید میزان مالیات وصولی را بدون وجود تورم به نرخ دلار (ثابت)در نظر بگیریم و این تورم را که باعث افزایش چشمگیر این وصولی ها شده است را به طور موقت از محاسبات خارج نماییم ، تا بعد بتوانیم قضاوت کنیم که آیا باید، برای این افزایش عملکرد ۶۲ درصدی ، سوت و کف بزنیم یا خیر ؟
وصولی درامد مالیاتی ۸۵ همتی (هزار میلیارد تومان) سال قبل با احتساب میانگین قیمت دلار در سال ۹۸ (۱۲۹۱۸ تومان) می شود : ۶،۵ میلیارد دلار
وصولی درامد مالیاتی۱۳۸ همتی (هزار میلیارد تومان) سال جدید با احتساب میانگین قیمت دلار در سال ۹۹ (۲۲۷۵۹ تومان) می شود : ۶ میلیارد دلار.
از مقایسه این دو رقم می توان مشاهده کرد که درآمد مالیاتی کشور نه تنها رشد ۶۲ درصد نداشته بلکه نسبت به سالی مالی قبل ۵۰۰ میلیون دلار هم کاهش(یا فرار مالیاتی و یا ….) یافته است!!!
به نظر شما چه زمانی می توانیم پایان دوره ” *آمار درمانی* ” را در این کشور اعلام نماییم ؟
تا زمانی که خروجی دوران تصدی یعنی “عرض مدیریت” نه “طول” آن در انتصاب ها ملاک عمل قرار نگیرد نتیجه ای بهتر از این عاید کشور نخواهد شد.

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *