سجادی پناه 24 اسفند 1401 - 9 ماه پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0
دکتر مجید سجادی پناه (استاد دانشگاه)

تشکیک در آمار یا عملکرد دولت روحانی

یادداشت منتشر شده در روزنامه شرق سه‌شنبه ۱۶‌شهریور ۱۴۰۰

استاندار همدان به تازگی فرموده است که در هشت ساله دولت آقای روحانی 30 هزار میلیارد تومان در همدان پروژه عمرانی اجرا کرده یا در دست اجرا دارد. اگر متوسط نرخ دلار را که در اول دولت سه هزارو 270 تومان و در آخر دولت ایشان 27هزارو 700 تومان شده است، در نظر بگیریم این رقم اعلام شده، معادل 3.5 میلیارد دلار خواهد بود. بزرگی این رقم تنها در مقایسه هاست که به چشم می آید:
1. رقم اعلام شده معادل دو برابر بودجه عمرانی کشور افغانستان است که معادل 33 برابر استان همدان وسعت دارد.
2. رقم اعلام شده نزدیک به رقمی است که کشور چین برای احداث شهر جدید Nanhui خود که از صفر شروع شده و هم اکنون رو به اتمام است هزینه کرده و مقرر کرده است که یک میلیون نفر از شهروندان چینی را در آنجا ساکن کند (لازم به توضیح است که جمعیت تقریبی همدان یک میلیون و 700 هزار نفر است).
3. این پول معادل دو برابر رقمی است که کشور تاجیکستان قرار است ساخت شهر جدیدی را که به قول رئیس جمهورش بی نظیرترین پروژه عمرانی در منطقه است، از صفر آغاز کند.
4. این پول تقریبا معادل یک سوم هزینه احداث پروژه عظیم تونل مانش است که کشور انگلیس و فرانسه را از زیر دریا به هم وصل کرده و یکی از عجایب هفت گانه جهان مدرن است.
بنابراین چند احتمال درباره مصرف این پول بسیار بزرگ وجود دارد:
1. یا آمار و اطلاعات داده شده اشتباه و غلوآمیز است.
2. یا فساد بزرگی رخ داده که ممکن است همه ما از آن بی خبر بوده باشیم که لازم به بررسی همه جانبه از سوی دستگاه های نظارتی است.
3. یا مدیریت و بهره وری حاصل از مصرف این سرمایه عظیم، اساسا دچار مشکل بوده که لازم است دلایل آن به استاندار بعدی منعکس شود.

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *