اقتصادی 16 شهریور 1399 - 3 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0
دکتر مجید سجادی پناه استاد دانشگاه در یادداشتی نوشت:

بهبود شاخص حمایت از سرمایه گذاران خرد نیازمند ورود قوه قضائیه است

قوه قضائیه باید به وظایف ذاتی خود در خصوص بهبود شاخص "حمایت از سرمایه گذاران خرد" عمل کند تا متولیان سرمایه های مردم در بورس را به باد ندهند.

گروه اجتماعی: قوه قضائیه باید به وظایف ذاتی خود در خصوص بهبود شاخص “حمایت از سرمایه گذاران خرد” عمل کند تا متولیان سرمایه های مردم در بورس را به باد ندهند.


به گزارش بولتن نیوز، دکتر مجید سجادی پناه – استاد دانشگاه در یادداشتی در رابطه با وضعیت این روزهای بازار بورس و زیان سهامداران خرد نوشت: رتبه ما از نظر “حمایت از سرمایه گذاران خرد” در بین ۱۹۰ کشور دنیا رتبه ۱۷۳ امین کشور است. پس ضررهای هنگفت شما سهامداران عزیز در این روزهای سرخ بازار، چیز عجیب و غیر منتظره ای به نظر نمی رسد.

در سال ۲۰۲۰ کشور ما از نظر فضای کسب و کار در بین 190کشور دنیا رتبه 127 را کسب کرد. 5 شاخص از 10 شاخص تعیین کننده این رتبه، به قوه قضائیه مربوط می شود یکی از این 5 شاخص “حمایت از سرمایه گذاران خرد” است که با اتفاقاتی که در یک ماه گذشته برای بازار سرمایه افتاده است. سهامداران عمده (حقوقی ها) با بازار گردانی و نوسان گیری توانسته اند خسارت های هنگفتی را متوجه سهامداران خرد بکنند به گونه این که این نوع سهامداران که بخش عظیمی از آنها را مردم عادی تشکیل و با مشوق های دولتی وارد بازار سرمایه شده اند نزدیک به 50 تا 60 سرمایه خود را از دست داده اند. امروز که رییس ناتوان بورس هر روز با وعده های نشست با حقوقی ها ، نشست با سبدگردانها ، نشست با ….. سعی می کند جلوی ریزش بازار را بگیرد ولی کاملا واضح و مبرهن است که بعد از گذشت این زمان طولانی از ریزش بازار ایشان قادر نیست این اعتماد از دست رفته را به بازار سرمایه برگرداند.
دستگاه قضا بدلیل مسئولیت مستقیم ملی و بین المللی در خصوص این شاخص “حمایت از سرمایه گذاران خرد” قادر است راسا وارد عمل شده و جلوی این سوء مدیریت بزرگ را بگیرد.

اگر اخبار را رصد کرده باشید قطعا متوجه شدید که سهامداران عمده (حقوقی ها) در نشست خود با رییس سازمان همواره اعلام حمایت از بازار می کند و رییس آن سازمان نیز به اعتبار وعده آنها در رسانه ملی حضور پیدا می کند و خبر از متعادل شدن بازار می دهد اما همان حقوقی ها فردا بصورت کاملا برعکس در باز عمل کرده و مجددا شاخص کل را با افت شدیدتری مواجه می سازند. و سازمان بورس تنها نظاره گر این جریان است به نظر می رسد این نوع سوء مدیریت کاملا مشکوک و قابل بررسی است.

اگر تشکیک اینجانب در مورد سو جریان دارا دوم که در همین سایت منتشر شد بر طرف می شد ضرورت مخاطب قرار دادن دستگاه قضا را احساس نمی کردم. هرچند که قوه قضائیه باید به وظایف ذاتی خود در خصوص بهبود شاخص “حمایت از سرمایه گذاران خرد” عمل کند زیرا فقط از نظر این شاخص رتبه ما در بین ۱۹۰ کشور دنیا رتبه ۱۷۳ ومین کشور است که به هیچ وجه زیبنده ایران عزیز نیست.

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *