اقتصادی 19 فروردین 1401 - 2 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

با این میزان هزینه جاری در کشور چه جوابی برای نسل آینده داریم؟

گروه اقتصادیدکتر مجید سجادی پناه – استاد دانشگاه در یادداشتی نوشت:از بودجه 1327 همتی (هزار میلیارد تومان) سال گذشته، به طور مشخص، 700 همت آن بابت حقوق کارکنان و بازنشستگان لشگری و کشوری پرداخت شد. و تقریباً یک هفتم آن یعنی 136 همت بابت پروژه های عمرانی – که نقش توسعه ای در کشور دارند – اختصاص یافت.

به گزارش بولتن نیوز، ما در سال پیش 200 همت نفت فروختیم و 300 همت مالیات وصول کردیم و 177 همت اوراق بدهی یعنی آینده فروشی کردیم و 7 درصد هم از صندوق توسعه ملی برداشت کردیم تا تقریبا بتوانیم حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت را پرداخت کنیم.

سوال منطقی که در ذهن عقول جامعه می روید آن است که این اژده های هفت سر نظام اداری که منابع توسعه ای کشور را با این اشتها می بلعد ، چقدر بهره وری عاید کشور می کند؟ (البته ما فقط به پول دسر غذا اژدها یعنی پرداخت حقوق و دستمزد را حساب کردیم ) .

بر اساس اعلام سازمان ملی بهره وری، به طور میانگین کشورهای آسیایی عضو APO در دوره زمانی ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ سهم ۳۰ درصدی از رشد اقتصادی را از محل بهره وری تجربه کرده اند، حال آنکه سهم و بهره وری کل عوامل تولید در رشد اقتصادی کشورمان تقریبا ً صفر بوده است.

«در هدفگذاری برنامه ششم توسعه، ما باید 2.8 درصد سالانه ، رشد بهره وری کل عوامل تولید را تجربه می کردیم ولی تا پایان سال ۱۳۹۸ رشد منفی ۵ درصد بهره وری را در کشورمان رقم زدیم .

براستی آیا نهاد گرایی می تواند مشکل بهره وری را درکشور حل کند ؟ یعنی ما یک سازمانی به همین نام در در زیر نظر معاون رئیس جمهور ایجاد کردیم ولی شاهد هیچ اتفاقی مثبتی در طول حیات این سازمان نبودیم؟ براستی اگر این سازمان را تعطیل کنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

رئیس جمهور محترم نیز در آذرماه سال گذشته در جلسه تقدیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ به مجلس شورای اسلامی باز بر این موضوع تصریح کردند که: «رشد اقتصادی ۸ درصدی را هدفگیری کرده ایم که 3.5 درصد از افزایش بهر ه وری و ۴.۵ درصد با افزایش سرمایه گذاری این رشد را محقق خواهیم کرد».

به نظر شما چه باید کرد؟ به خاطر داشته باشید که شاه ملعون در کتاب پاسخ به تاریخ در سال 56 گفت که من از عهده همه چیز در این کشور برآمدم الا نظام اداری (دیوان سالاری).


و این نظام اداری است که همانند نخ تسبیح تمامی وزارتخانه ها و سازمان ها را بهم مرتبط می کند

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *