حفظ سیاست های کلی نظام یکی از مزیت های بودجه سال ۹۵ است

دکتر محمد حسین قربانی در برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” رادیو گفت‌وگو، حفظ سیاست های کلی نظام را دیگر مزیت بودجه عنوان کرد و گفت: بودجه سال ۹۵ بر اساس سیاست های کلی نظام طراحی شده است که یکی از آنها توجه به صادرات، سیستم دفاعی کشور، مباحث دانش بنیان و امثال آنها است.

برنامه“گفت‌وگوی اقتصادی” با موضوع بررسی بودجه سال ۱۳۹۵ و با حضور دکتر محمد حسین قربانی عضو کمیسیون تحقیق مجلس شورای اسلامی و دکتر مجید سجادی پناه کارشناس مسائل اقتصادی و لیلا لطفی کارشناس و پژوهشگر اقتصادی روانه آنتن شد.

لیلا لطفی با اشاره به سخنان رئیس سازمان بودجه و برنامه ریزی گفت: مهمترین سیاستی که دولت دنبال می کند، سیاست اقتصاد مقاومتی است و بر اساس آن اهدافی که در بودجه سال ۹۵ دنبال می شود، رشد اقتصادی را نشان می دهد.

وی افزود: بر این اساس تورم حدودا ۱۱ درصد و بیکاری نیز ۱۱ درصد خواهد بود و البته انجام سرمایه گذاری های مثبت از جمله نکات مهمی است که بودجه ۹۵ به دنبال آن است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: بودجه سال ۹۵ نسبت به سال گذشته رشد ۱۳ درصدی دارد و این رشد با توجه به نرخ تقریبی تورم است. افزایش مالیات از اصلی ترین منابع دولت در لایحه بودجه است. این افزایش از محل افزایش پایه های مالیاتی و افزایش تولید ناخالص داخلی پیش بینی شده است.

در ادامه دکتر محمد حسین قربانی با اشاره به تحویل دیر هنگام بودجه سال ۹۵ اظهار داشت: امسال به دلیل فشارهای
بین المللی، تحریم ها و نگاه دولت برای تثبیت قیمت های نفت، برنامه بودجه یک ماه دیرتر ارائه شد. همچنین با انتخابات و تعطیلی سه هفته ای مجلس روبرو شدیم که این مسئله نیز دلیل دیگری برای تاخیر در تصویب بودجه بود.

وی ادامه داد: با تشکیل کمیسیون تلفیق مجلس که بنده نیز افتخار حضور در آن را دارم، با کار کارشناسی و دعوت از کارشناس از سوی پژوهش های مجلس و سازمان برنامه و بودجه در جلسات مستمر، توانستیم درآمدها را تا پایان امروز به پایان برسانیم و تا هفته دیگر کار رسیدگی به بودجه به اتمام برسد.

عضو کمیسیون تحقیق مجلس به مزیت های بودجه اشاره کرد و بیان داشت: یکی از مسائل، شفافیت بودجه نسبت به
سال های گذشته است. در سال های قبل فراز و فرودهایی در بودجه می دیدیم که همین امر باعث می شد بسیاری از منابع تحقق پیدا نمی کرد یا جابجایی های منابع را می دیدیم در حالی که امسال تمام سعی و تلاش دولت بر این بود که بودجه شفاف باشد و تابع زد و بندهای بودجه که در سالیان قبل قرار می گرفت، قرار نگیرد.

قربانی عدم تعارض بودجه نسبت به قوانین را دیگر مزیت بودجه سال ۹۵ دانست و اظهار داشت: منظور از قوانین هم قوانین بودجه ریزی و هم قوانین بالادستی است. در سال های قبل جداول تعریف می شد و علی رغم میل باطنی دوستان قوانین به بخش های دیگر اختصاص پیدا می کرد و خیلی از منابع به انحراف می رفت.

عضو کمیسیون تحقیق مجلس حفظ سیاست های کلی نظام را دیگر مزیت بودجه عنوان کرد و بیان داشت: بودجه سال ۹۵ بر اساس سیاست های کلی نظام طراحی شده است که یکی از آنها توجه به صادرات، سیستم دفاعی کشور، مباحث دانش بنیان و امثال آنها است.

وی تاکید کرد: همه تلاش ما این است که این سه آیتم در بودجه سال ۹۴ لحاظ شود، یعنی شفافیت بودجه، عدم تعارض با قوانین و حفظ سیاست های کلی نظام که تا به امروز با همین سیاست پیش می رویم.

در ادامه دکتر مجید سجادی پناه با اشاره به صحبت های سخنگوی دولت مبنی بر تحقق ۲۰۱ هزار میلیارد تومان از بودجه سال ۹۴ گفت: از این جهت باید خدا را شکر کنیم که از بودجه ۲۳۶ هزار میلیارد آن وصول شده است. یعنی اگر به تاریخ بعد از انقلاب نگاه کنیم همیشه کسری بودجه داشتیم که این میزان کسری بودجه بعضا یک سوم کل بودجه می شده است.

وی افزود: در سال ۹۴ فقط ۱۵ درصد کسری بودجه داشتیم که معادل ۳۵ هزار میلیارد تومان بوده است. بر اساس آمارهای  جهانی از نظر میزان کسری بودجه رکورددار هستیم. در سال ۹۱ که نفت ۱۲۴ تومان بود، ۵۳ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم.

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه این میزان کسری بودجه و تحقق بودجه دو پیام روشن دارد، اظهار داشت: نخست اینکه کل درآمد نفتی ما محقق شده است یعنی ۵۳ هزار میلیارد تومان نفتی که پیش بینی کرده بودیم، در سال ۹۴ فروختیم. پیام دوم این است که برای اولین بار در طول ۳۷ سال انقلاب درآمد مالیاتی از درآمد نفتی پیشی گرفت و بر این اساس ۵۶ هزار  میلیارد تومان در سال ۹۴ درآمد مالیاتی داشته ایم.

سجادی پناه درآمد مالیاتی را نشان دهنده فعال بودن بنگاه های اقتصادی دانست و عنوان داشت: درباره صنایع خرد صحبت نمی کنم و می دانیم در آن صنایع دچار رکود هستیم. بنابراین وقتی ۲۰۱ هزار میلیارد تومان محقق شده است، سال گذشته سال سختی برای جمهوری اسلامی نبوده است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: بنا بر گفته مسئولین دو سال در جمهوری اسلامی ایران سال های سخت اقتصادی بوده است؛ یکی سال ۶۷ که فضای اقتصادی را به گونه ای طراحی کردند که مجبور شدیم قطعنامه را بپذیریم و در سال ۹۴ نیز به گونه ای سیاست ها را طرحی کردند که به ما بقبولانند که فضای اقتصادی بسیار بد و ما مجبور شویم برجام را بپذیریم.

وی تصریح کرد: فضای اقتصادی را به گونه ای ایجاد کردیم که اعلام کردند، خزانه خالی است و حقوق کارمندها را
نمی توانیم بدهیم و همه مشکلات را گردن تحریم انداختیم تا برجام را بپذیریم. وقتی به کارنامه دولت نگاه می کنیم، فضای اقتصادی اینگونه نبوده است و هیچ سالی به اندازه امسال درآمدهای دولت وصول نشده است و بانک مرکزی اعلام می کند که تمام نفت هایی که پیش بینی کرده بودند را فروخته اند.

شایان ذکر است؛ برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” هر شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۴:۳۰ از شبکه رادیویی گفت‌وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل برنامه به سایت رادیو گفت‌وگو مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید