از ۷۷ کاندیداهایی که از طیف‌های مختلف سیاسی که برای رقابت در ماراتن انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی در حوزه انتخابیه ملایر ثبت‌نام کرده بودند سرانجام ۲۶ کاندیدا توانستند مهر تأیید شورای نگهان را بگیرند و وارد عرصه رقابت انتخاباتی برای تصاحب ۲ کرسی سبز بهارستان شوند. اما نکته قابل توجه در انتخابات مجلس یازدهم حضور پرشور جوانان پرانرژی و با‌انگیزه‌ای است که هدف اصلی از وارد شدن در گود انتخابات را عمل به فرمایش مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب در جوان‌گرایی عنوان می‌کردند و دیگر اینکه از ایجاد طرحی نو برای مجلس سخن می‌گفتند، تغییر معادلات انتخابات با حضور این جوانان در کنار چهره‌های قبلی البته چندان دور از ذهن نیست.
در لیست منتشر شده از سوی شورای نگهبان اسامی برخی چهره‌های شناخته شده و شاخص سیاسی به چشم نمی‌خورد و می‌توان گفت اصلاح‌طلبان تقریباً هیچ کاندیدایی برای این دوره از انتخابات در ملایر ندارند از سوی دیگر شورای ائتلاف نیروهای انقلابی که رقبای اصلیشان در انتخابات حضور ندارند از اکنون خود را پیروز میدان می‌دانند و در بیانیه‌ای ۲ کاندیدا منتخب خود را به مردم معرفی کرده‌اند.
و اما زنگ تبلیغات رسمی انتخابات از بامداد روز پنجشنبه ۲۴ بهمن آغاز و در ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه مورخ یک اسفند یعنی ۲۴ ساعت پیش از شروع اخذ رأی پایان می‌یابد و این رویداد سیاسی بزرگ کشور از ساعت ۸ صبح روز جمعه دوم اسفند ماه رقم خواهد خورد، رویدادی که تبلور عینی مشارکت مردم در تصمیمات و سرنوشت کشورشان است.
روز گذشته در شهرستان ملایر نیز همزمان با سراسر کشور، تبلیغات رسمی انتخابات کلید خورد. رنگ و بوی انتخابات امسال ملایر اما چهره‌ای کاملاً متفاوت از دوره‌های گذشته به خود گرفته است و دیگر خبری از پوستر و تراکت و تبلیغات کاغذی نیست و تنور تبلیغات و بحث‌های انتخاباتی هنوز آنطور که باید هنوز داغ نشده است.
در نقاط مختلف شهر، بنرهای متحد‌الشکلی که عکس و اطلاعات کاندیداها را شامل می‌شود نصب کرده‌اند و دیگر از کاغذهای رنگی که پشت شیشه‌های مغازه‌ها و در و دیوارها بود خبری نیست. مردم حین گذر از خیابان دقایقی را در مقابل بنرها می‌ایستند و اسامی کاندیداها را نظاره می‌کنند و به راه خود ادامه می‌دهند.
در گزارش میدانی که روز نخست تبلیغات انتخابات از سطح شهر داشتیم، اکثر قریب به اتفاق مردم از شیوه تبلیغات این دوره رضایت داشتند و آنرا گامی مثبت در پرهیز از اسراف و تلف شدن منابع کشور می‌دانستند.
‌مهدیان ‌ فرهنگی بازنشسته، یکی از افرادی بود که در مقابل بنر تبلیغاتی کاندیداها ایستاده بود با وی به گفت‌وگو پرداختیم تا نظرش را در مورد شیوه تبلیغات و انتخابات این دوره جویا شویم؛ وی گفت: شاید اینگونه در مصرف کاغذ صرفه جویی شود امام هزینه زیست محیطی بنر و مهمتر از آن مشخص نبودن برنامه های کاندیداها آسیب بیشتری دارد.
مهدیان با ابراز نارضایتی از انتخابات امسال بیان کرد: جامعه مردم‌سالار باید اجازه حضور احزاب مختلف در انتخابات را بدهد، این شیوه انتخابات سبب نارضایتی عمومی می‌شود و انسان‌های شایسته و تأثیرگذار را از دست می‌دهیم.
وی با اظهار تأسف از اتفاقات گذشته کشور گفت: بزرگترین معیار نماینده اصلح، مردمی‌بودن نماینده است که متأسفانه نمایندگان ما اینگونه نیستند، چرا نمایندگان مجلس در اتفاقات گذشته اظهارنظر و حتی اظهار تأسف نکردند؟
یکی دیگر از افرادی که با او گفت‌وگو کردیم کارگری بود که حدود ۵۰ سالی داشت، او نیز از شرایط فعلی کشور ناراضی بود و به پلاستیک گوشت قرمزی که در دستش بود اشاره کرد و به خبرنگار ما گفت: ۱۵۰ هزار تومان بابت خرید این حجم کم گوشت هزینه کرده‌ام ، درآمد پایینی که دارم در برابر هزینه‌های سرسام‌آور زندگی‌ام کفایت نمی‌کند اما به‌رغم تمام فشارهای اقتصادی وظیفه خود می‌دانم به دستور مقام معظم رهبری عمل کنم و در انتخابات شرکت کنم، در حال سبک و سنگین کردن نامزدهای انتخاباتی هستم تا با کسب آگاهی بیشتر، نماینده‌ای که کارآمد باشد را انتخاب کنم.
«روشن» جوانی بود که هنوز مصمم به شرکت در انتخابات نبود و دلیل آنرا وضعیت کشور و بی کفایتی نمایندگان عنوان و ملاک انتخابش برای نماینده اصلح را اینگونه بیان کرد: نماینده باید شجاع باشد، در بین مردم حضور داشته باشد، از نیازهای جامعه مطلع باشد و به دنبال منافع شخصی نباشد. در این بین فرد دیگری جلو آمد و به خبرنگار ما گفت: من به خاطر خون سردار سلیمانی و شهدایی که برای این انقلاب داده‌ایم قطعاً در انتخابات شرکت می‌کنم و امیدوارم با انتخاب نمایندگانی قوی مجلسی قوی و در رأس امور ایجاد کنیم.
حالا این کاندیداها یک هفته مهلت دارند تا تبلیغات خود را انجام دهند و به ارائه اهداف، برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود بپردازند، حال باید منتظر ماند تا دید اقبال عمومی مردم به سمت کدام کاندیدا بیشتر خواهد شد و کدام کاندیداها خواهند توانست از گود انتخابات پیروز بیرون بیایند و صندلی سبز بهرستان را تصاحب کنند.