کاندیداهای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه در همایش ارشادی و توجیهی نامزدهای انتخاباتی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی همدان گردهم آمدند تا کارگزاران این عرصه به‌بیان نکته نظرات و خط‌قرمزهایی که براساس قانون انتخابات باید مدنظر داوطلبان باشد قرار بگیرند.
پرهیز از وعده‌هایی غیرمعمول، ممنوعیت تبلیغ کاندیداها علیه یکدیگر، برخورد با سفرهای انتخاباتی، ممنوع‌بودن استفاده از امکانات دولتی و عمومی ازجمله مواردی بود که در این همایش اشاره شد.
رئیس‌کل دادگستری استان همدان در این همایش گفت: کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باید آبروی نظام در پیش و پس‌از ورود به‌مجلس را حفظ کنند و در تبلیغات به‌صورت ویژه به این مسأله توجه داشته باشند.
محمدرضا عدالتخواه با بیان این‌که از نامزدهای انتخاباتی تقاضا می‌کنم وعده پوچ و توخالی به‌مردم ندهند عنوان کرد: قانون اساسی حدود اختیارات نمایندگان مجلس را مشخص کرده است و یک نامزد انتخاباتی نمی‌تواند وعده‌هایی بدهد که با حدود اختیاراتش در تعارض باشد.
وی با بیان اینکه نامزدی که معتقد به‌نظام و پایبند به‌مسائل اخلاقی باشد در هر شرایطی حتی عدم کسب آرا برنده است، اعلام کرد: اگر نامزدها مجلس را محلی برای خدمت و شکوفایی انقلاب ببینند، در هر شرایطی برنده میدان هستند اما اگر همانند غربی‌ها هدفشان تنها تصاحب صندلی قدرت و کسب ثروت باشد، درصورت اخذ آرای مناسب نیز ازنظر ملت مردود در انتخابات محسوب می‌شوند.
عدالتخواه با با بیان اینکه کاندیدایی که قصد ورود به‌مکتب سلیمانی را دارد، باید منش سردار سلیمانی را نیز در خود پرورش دهد، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران دوری از راه‌های نامشروع برای رسیدن به‌اهداف موردنظر را به‌کودکان این سرزمین درس داده است از این‌رو نامزدهای انتخابات نیز باید از این شیوه تبعیت کنند و برای رسیدن به صندلی مجلس دست به‌اقدامات نامشروع نزنند.
رئیس کل دادگستری از حبس تا ۲ سال، ۳۵ تا ۷۴ ضربه شلاق، جریمه مالی و محرومیت از حقوق اجتماعی از ۶ ماه تا ۵ سال را برای متخلفان برشمرد و گفت: مجازات قاطع تبلیغات زودهنگام نامزدهای انتخاباتی نیز برای متخلفان تعیین شده است.
وی با بیان اینکه کاندیداها باید آبروی نظام در پیش و پس‌از ورود به‌مجلس را حفظ کنند، خاطرنشان کرد: به‌تازگی قانون شفافیت و نظارت بر اموال مسئولان تصویب‌ شده و تا اواسط اسفندماه لازم‌الاجرا می‌شود از این‌رو نمایندگان هم شامل این قانون شده و باید شفاف‌بودن در اعمال و اموال خود را حفظ کنند.
رئیس‌کل دادگستری استان همدان ادامه داد: اجازه قانون‌شکنی به هیچ فردی نخواهیم داد و اگر افرادی به‌دنبال فتنه، جوسازی باشند طبق مقرارات مقابلشان خواهیم ایستاد.
تغییر حوزه انتخابیه ۸ کاندیدا به همدان
رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان همدان هم با بیان اینکه ۸ نفر از کاندیداها حوزه انتخابیه خود را به همدان منتقل کردند گفت: هرگونه تبلیغ علیه نامزدها و هتک حرمت به آنها از مصادیق تخلف انتخاباتی است.
حجت‌الاسلام جلال مرادی اظهار کرد: در جایگاهی که قرار گرفته‌ایم همه باید سربازان امام عصر(عج) باشیم چون نظام ما مقدمه نظام بقیه‌ا… است.
وی با بیان اینکه در بیانیه گام دوم انقلاب، مقام معظم رهبری بر آمادگی ما برای ولایت امام زمان(عج) تأکید کرده‌اند، گفت: ایران در تاریخ خود تاریخی به‌عظمت انقلاب اسلامی نداشته است.
رئیس ‌هیأت نظارت بر انتخابات استان همدان ادامه داد: کسانی که به عرصه رقابت انتخاباتی یا نمایندگی ملتی که صدها هزار شهید داده و جانبازان و آزادگان بسیاری را تقدیم کرده‌، وارد می‌شوند باید به این مباحث توجه کنند.
وی افزود: در بررسی صلاحیت‌ها به برخی از کسانی که صلاحیت آنها احراز نشده بود و به ما مراجعه می‌کردند عرض می‌کردیم فردی که وارد این عرصه می‌شود برای جمعیت کوچکی نمایندگی نمی‌کند بلکه احتمال دارد با ورود به مجلس بین نمایندگان انتخاب و یا یکی‌از رؤسای قوای این نظام شود.
مرادی با بیان اینکه حتی مخالفان نظام نیز می‌گویند اقتدار امروز ایران در تاریخ سابقه نداشته است، گفت: اگر مرز جغرافیای ایران کم شده اما مرز نفوذ استراتژیکی آن از تمام تاریخ گسترده‌تر است.
رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان همدان ادامه داد: امروز مرز نظام اسلامی مرز اسلام و کفر است و اگر دولت‌ها هم آن را نپذیرند، ملت‌ها به این افتخار می‌کنند.
وی با اشاره به‌تحقق شعار «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» گفت: امروز اوج ذلت استکبار در مقابل اسلام است، ما نه‌تنها سلطه‌پذیر و بی‌تفاوت نبوده‌ایم بلکه سلطه‌ستیز هم بودیم.
مرادی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی اقتدار آمریکا را برهم زد افزود: همان‌طور که فروپاشی بلوک شرق را دیدیم فروپاشی دنیای غرب نیز رقم خواهد خورد.
وی با بیان اینکه شکست سیاسی استکبار در عرصه بین‌الملل رقم خورده است گفت: دنیای غرب نتوانست علیه ایران اجماع کند، اگر می‌توانست در شورای امنیت مصوبه‌ای می‌گرفت تا به حمله موشکی ما جواب دهد.
رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان همدان در ادامه با اشاره به اهمیت برگزاری انتخابات بر اساس اصل ۶ قانون اساسی تصریح کرد: در نظام جمهوری اسلامی امور کشور باید به اتکاء آرای عمومی و از راه انتخابات اداره شود.
امیدواریم انتخابات سلیمانی‌ها را شاهد باشیم
وی در ادامه با تأکید بر لزوم انتخاب اصلح گفت: امیدواریم در فجر سلیمانی‌ها، انتخابات سلیمانی‌ها را شاهد باشیم و انتخاباتی ویژه در چهل‌ویکمین سالگرد انقلاب برگزار شود.
رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان همدان با اشاره به اینکه ماده ۳ قانون انتخابات مجلس بر نظارت شورای نگهبان بر تمام شئون مجلس تأکید می‌کند بیان کرد: در قانون نظارت شورای نگهبان در ماده ۸ این قانون نظارت تأکید شده که نظارت در تمام مدت از ثبت‌نام تا شمارش آرا را شامل می‌شود.
نظارت ضامن صحت و سلامت انتخابات
وی با بیان اینکه این نظارت ضامن صحت و سلامت انتخابات است و به ‌فع داوطلبان افزود: از ۴۳۹ نفری که در انتخابات شرکت کردند سپاسگزاریم، همینطور از کسانی که ثبت‌نام کردند اما مدارک آنها ناقص بود و یا به هر دلیلی رد شدند.
مرادی با بیان اینکه پیش‌از موضوع انتخاب نمایندگان، اعتماد آنها مطرح است گفت: داوطلبان پیش‌از ۲۴ بهمن‌ماه به‌عنوان تکلیف، یک‌بار قانون انتخابات را بخوانند و در اختیار رؤسای ستاد خود قرار دهند زیرا جهل به قانون رافع مسئولیت نخواهد بود.
نباید در تبلیغات از امکانات دولتی و عمومی سوءاستفاده شود
وی ادامه داد: برخی به‌دلایل جرایم انتخاباتی دوره پیش، رد صلاحیت شده‌اند که می‌گویند از قانون خبر نداشتیم، کاش زودتر مطلع می‌شدیم و رأی برائت می‌گرفتیم.
رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان همدان در ادامه تبلیغ علیه نامزدها و هرگونه هتک حرمت به آنها را از مصادیق تخلف انتخاباتی برشمرد و گفت: کسانی که در‌ گذشته نماینده بودند باید بدانند که قانون تغییر کرده و با مصوبه سوم خرداد سال ۹۵ مواجه می‌شویم که موضوعات فضای مجازی و شبکه مجازی را عنوان می‌کند.
وی با بیان اینکه امروز صبح تدییدشدگان انتقالی برای کاندیداهای مجلس اعلام شد گفت: آمار اولیه ۱۷۹ نفر تأییدی است، مدارکی نیز دریافت کردیم که برخی ردصلاحیت شدند و برخی‌ هم تأیید.
مرادی با اشاره به اینکه ۸ نفر از کاندیداها حوزه انتخابیه خود را به استان همدان منتقل کردند در ادامه سخنانش گفت: امیدوارم در تبلیغات از امکانات دولتی و عمومی سوءاستفاده نشود، بودجه‌های انتخاباتی مشخص است و می‌توان آن را در جای خود هزینه کرد.
وی با تأکیدبر لزوم رعایت قانون و رفتار مطابق سیاست‌های کلی انتخابات افزود: پیش‌از اینکه کسی وارد مجلس شود باید پای‌بند قسم‌نامه آن باشد، موضوعی که رهبری بر آن تأکید کرده‌اند اما باقصور ۲ قوه تبدیل به قانون نشد.
برخورد با سفره‌های انتخاباتی
دادستان عمومی و انقلاب همدان نیز به نامزدهای انتخابات مجلس در برگزاری مراسم‌ دورهمی و یا پهن کردن سفره‌های انتخاباتی در تالارها و رستوران‌ها اخطار داد.
به گزارش فارس، حسن خانجانی اظهار کرد: نخستین انتظار مردم از نامزدهای انتخاباتی این است که خود در گام نخست قانون‌مدار کامل باشند.
وی ایام تبلیغات نامزدها را آزمونی برای قانون‌مداری آنها عنوان کرد و گفت: مردم باید در این دوران قانون‌مداری را به عینه مشاهده کنند تا بر اساس آن رأی دهند.
دادستان عمومی و انقلاب همدان انتخابات را روشی برای گزینش زمامداران، مقامات سیاسی، فرمانروایان و کسانی دانست که در عرصه عمومی سیاسی و اعمال حاکمیت سیاسی ایران به‌نمایندگی از مردم انجام وظیفه می‌کنند.
وی «جمهوریت» و «اسلامیت» را ۲ رکن محوری نظام دانست و گفت: «جمهوریت» روش یا شکل اعمال این حاکمیت است و مردم‌سالاری را به‌نمایش می‌گذارد.
خانجانی عنوان کرد: در سیاست‌های کلی نظام مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام و ابلاغی مقام معظم رهبری که فراتر از قانون مصوب مجلس است، در ارتباط با توجیه برای فرایند تبلیغات انتخاباتی و قانون‌مندی امور، در بند ۵ و ۶ سیاست‌ها احکامی وجود دارد که برای همه قابل اجراست.
وی ادامه داد: بند ۵ این قانون به ممنوعیت هرگونه تخریب، تهدید، تطمیع، وعده‌های خارج از اختیارات قانونی و هرگونه اقدام مغایر امنیت عمومی و تفرقه قومی و مذهبی در تبلیغات انتخاباتی اشاره دارد.
دادستان همدان تأکید کرد: کسانی که وارد عرصه انتخابات شده‌اند این بند از قانون را به‌عنوان شاه‌کلید اساسی در عرصه تبلیغات مدنظر داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: بند ۶ ممنوعیت استفاده از حمایت و امکانات بیگانگان اعم از مالی و انتخاباتی را توسط نمایندگان و احزاب و برخورد به موقع دستگاه‌های ذی‌ربط را عنوان می‌کند.
خانجانی با اشاره به اینکه نمایندگان نباید متکی به دولتی‌ها باشند و به سراغ آنها بروند تأکید کرد: دولتی‌ها هم حق ندارند به‌سمت نمایندگان بروند و از آنها حمایت کنند.
وی با بیان اینکه هرگونه امکانات دولتی توسط نمایندگان مورداستفاده قرار گیرد ممنوع است افزود: عوامل اجرایی و نظارتی حق ندارند آشکار و پنهان از نامزدی حمایت کنند.
دادستان تصریح کرد: افراد اجرایی در سخنرانی خود نباید از نامزدی حمایت کنند ولو بگویند فرد خوبی است، زیرا این موضوع جرم است که امیدوارم شاهد چنین جریانی در استان نباشیم.
وی با اشاره به اینکه جرایم مرتبط با نامزدها به ماده ۶۵ مکرر که سال ۹۵ الحاق شده و دیگر ماده ۶۶ برمی‌گردد گفت: ماده ۶۵ مکرر حاکم بر سایر مواد قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی است.
خانجانی با بیان اینکه ماده ۶۵ مکرر مجازات شدیدی برای داوطلبان متخلف و همراهان و اطرافیان آنها درنظر گرفته است افزود: مجازات درجه ۶ یعنی ۲ سال حبس، ۸ میلیون تومان جریمه نقدی، محرومیت از حقوق اجتماعی و ۷۴ ضربه شلاق.
وی بیان اینکه در قانون ماده ۶۵ اشاره شده که تبلیغات خارج از موعد در فضای فیزیکی و مجازی جرم است گفت: تا بامداد روز ۲۴ بهمن‌ماه ممنوعیت تبلیغاتی وجود دارد و خارج از آن جرم است.
دادستان افزود: اگر نامزدها بخواهند در تالار تشکیل جلسه دهند و یا در رستوران نهار و شام دهند، حال خانه معلم باشد یا یک حسینیه از مصادیق جرم خواهد بود.
وی با بیان اینکه امروز یکی از نامزدها در حسینیه بختیاری‌ها مراسم گرفته بود و می‌گفت «اینجا حوزه انتخابیه او نیست» خطاب به داوطلبان گفت: اگر در سراسر ایران هم تجمع داشته باشید و مراسم‌ برگزار کنید جرم است.
خانجانی ادامه داد: وقتی قانون به‌صراحت تبلیغات پیش‌از موعد را جرم تلقی کرده است، ما نیز هر جا موردی را ببینیم برخورد خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه بنده در این جلسه به داوطلبان اخطار لازم را دادم افزود: به عنوان نماینده مردم و مدعی‌العموم می‌گویم که هر رستوران‌داری بخواهد چه در این ایام و چه ایام انتخاباتی برای کاندیدایی شام و ناهار دهد، جرم بوده و با مشاهده این مورد رستوران‌دار، تالاردار و نامزد مربوطه دستگیر خواهد شد.
دادستان همدان گفت: در قانون عنوان شده که هرگونه اطلاعیه و بنر در ابعاد بیش‌از ۵۰ جرم است که این موضوع را به اداره ارشاد نیز اطلاع داده‌ایم.
وی با بیان اینکه هرگونه اقدام به خرید و فروش مستقیم و غیرمستقیم ردی نیز ممنوع و جرم است گفت: توزیع اقلام و لوازمی که برای دریافت‌کننده جنبه انتفاعی داشته باشد نیز جرم است.
خانجانی افزود: کاندیدایی که در حاشیه شهر نسبت به توزیع اقلام حمایتی اقدام می‌کند با این توجیه که کار خیریه است، باید بداند که این خیریه را بگذارد برای وقت دیگر.
توجه به محرومان
برای کسب رای خیانت است
دادستان ویژه روحانیت غرب کشور نیز گفت: توجه به محرومان و اقشار کم درآمد برای کسب رای و ورود به مجلس شورای اسلامی خیانت است.
حجت الاسلام اکبر بیگلری اظهار داشت: داوطلبان نباید برای کسب رای اقدام به وعده  و عیدهای فراتر از وظایف و تکالیف از جمله ایجاد اشتغال برای افراد بیکار بدهند.
وی بیان کرد: وظیفه اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی وضع قانون است و آنها باید با وضع قوانین مناسب، کارشناسی شده و علمی، موانع و مشکلات را از فرا روی اقشار مختلف مردم بردارند.
دادستان ویژه روحانیت غرب کشور با برشمردن ویژگی های نماینده اصلح با توجه به منویات رهبر  معظم انقلاب، اظهار داشت: افرادی باید قدم در مسیر نمایندگی این مردم بردارند که علاوه بر تعهد، دارای تخصص و توانمندی باشند.
حجت الاسلام بیگلری یادآوری کرد: سالم ترین انتخابات در این انقلاب و نظام جمهوری اسلامی برگزار شده است در حالیکه قبل از انقلاب اسلامی پیشتر انتخابات فرمایشی بوده و لیست نمایندگان از سوی استکبار جهانی ارائه و تایید می شد.
رییس هیات نظارت بر انتخابات استان همدان نیز گفت: کسانی که قصد ورود به مجلس را دارند باید بدانند که کُرسی مجلس به مثابه یک جایگاه ملی است و احتمال دارد فرد داوطلب با ورود به مجلس به عنوان رییس کمیسیون و حتی رییس مجلس انتخاب شود.
وی اظهار داشت: به داوطلبان نمایندگی اطمینان می دهم که به عنوان مسوول نظارت بر انتخابات استان و بر حسب تکلیف حتی نسبت به یک رای در دورترین روستا حساس باشم چرا که این آرا امانت، حق الناس است.