🔸 *استاندار همدان* به تازگی فرموده است که در ۸ ساله دولت آقای روحانی *۳۰ هزار میلیارد تومان* در همدان پروژه عمرانی اجرا کرده یا در دست اجرا دارد.

🔸اگر متوسط نرخ دلار که در اول دولت ۳۲۷۰ و در اخر دولت ایشان ۲۷۷۰۰ تومان شده است را در نظر بگیریم این رقم اعلام شده، *معادل ۳.۵ میلیارد دلار* خواهد بود.

🔹بزرگی این رقم تنها در مقایسه هاست که به چشم می آید؛

۱- رقم اعلام شده معادل دو برابر *بودجه عمرانی کشور افغانستان* است که معادل ۳۳ برابر استان همدان می باشد.

۲- رقم اعلام شده نزدیک به رقمی است که کشور چین برای *احداث شهر جدید Nanhui* خود که از صفر شروع و هم اکنون رو به اتمام است هزینه کرده و مقرر کرده است که یک میلیون نفر از شهروندان چینی را در انجا ساکن نماید (لازم به توضیح است که جمعیت تقریبی همدان یک میلیون و هفتصد هزار نفر است )

۳- این پول معادل دو برابر رقمی است که کشور تاجیکستان قرار است *ساخت شهر جدیدی* را که به قول رییس جمهورش بی نظیرترین پروژه عمرانی در منطقه است را از صفر آغاز نماید.

۴- این پول تقریبا معادل یک سوم هزینه احداث پروژه عظیم *تونل مانش* است که کشور انگلیس و فرانسه را از زیر دریا به هم وصل کرده و یکی از عجائب هفت گانه جهان مدرن امروز است.

🔸 *بنابراین چند احتمال در خصوص مصرف این پول بسیار بزرگ وجود دارد :*

۱-  آمار و اطلاعات داده شده اشتباه یا غلو آمیز است.

۲- یا فساد بزرگی رخ داده که ممکن است همه ما از آن بی خبر بوده باشیم. که لازم به بررسی همه جانبه توسط دستگاه های نظارتی است.

۳- یا مدیریت و بهره وری حاصله از مصرف این سرمایه عظیم ، اساساً دچار مشکل بوده، که لازم است دلائل آن به استاندار بعدی منعکس گردد.