پایین بودن بهره وری مسئله مهمتری از تعداد تعطیلات است

دکتر فرهاد روحی در برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” رادیو گفت‌وگو گفت: مسئله اصلی پایین بودن بهره وری است و مسئله تعطیلات به این میزان اهمیت ندارد. در حقیقت باید بهره وری را افزایش دهیم.

برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” با موضوع تعطیلات طولانی مدت و تاثیرات آن و با حضور دکتر اصغر آهنی ها عضو شورای عالی کار و عضو هیئت مدیره کانون کارفرمایان کشور، دکتر مجید سجادی پناه کارشناس اقتصادی و مدرس دانشگاه و دکتر فرهاد روحی استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی روانه آنتن شد.

دکتر اصغر آهنی ها با بیان اینکه دو دیدگاه درباره تعطیلات کشور حاکم است، اظهار داشت: یک دیدگاه این است که برخی افراد در بدنه بخش خصوصی نیستند؛ این افراد اعتقاد دارند افزایش نشاط و زمان استراحت باعث ایجاد شرایط بهتری می شود.

عضو هیئت مدیره کانون کارفرمایان کشور در خصوص دیدگاه دوم بیان داشت: مخالفین این نظر معتقد هستند کار و تلاش بیشتر لازمه برون رفت از شرایط اقتصادی است اما برای آنکه به این نقطه برسیم، تعطیلات رسمی و مذهبی و دولتی داریم که هر کدام از آنها زمینه ساز هزینه های سنگین برای کشور است.

وی به مسئله تولید ناخالص ملی اشاره کرد و اظهار داشت: روزانه بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه بر دوش کارفرمایان می گذارد که با این تعطیلی ها عملا کاری انجام نمی گیرد. این مسئله باعث کاهش رشد اقتصادی و ضعف اقتصادی در کشور می شود.

آهنی ها بهره وری را نقطه ضعف دیگر کشور عنوان کرد و گفت: متوسط بهره وری در کشورمان در مقایسه با کشورهای توسعه یافته اختلاف فاحشی دارد. در خوشبینانه ترین حالت، بهره وری ما در ۸ ساعت تنها دو ساعت است. در کشورهای پیشرفته بدبینانه ترین حالتی که وجود دارد در ۸ ساعت، حدود ۵ ساعت است. این موضوع تاثیرات بسیار سنگینی روی کشور می گذارد.

عضو شورای عالی کار با بیان اینکه حدودا ۲.۵ روز با دنیا ارتباط داریم، اظهار داشت: به دلیل اختلاف ساعت، ارتباط بانک های ما با دنیا ۲.۵ روز است که اگر تعطیلات را به آن اضافه کنیم مانند تعطیلات دولتی، نشان می دهد اقتصادی داریم که تعامل بیرونی ندارد.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم وارد بازار جهانی شویم و فراتر از خام فروشی عمل کنیم، باید فکری اساسی برای این موضوع داشته باشیم تا بستر اشتغال مولد را در کشورمان ایجاد کنیم.

در ادامه دکتر مجید سجادی پناه با مخالفت با صحبت های آهنی ها گفت: نمی توان گفت این اعداد اعلام شده و ارتباط آنها دقیق است؛ اینکه چه میزان از تولید ناخالص ملی ما به نیروی انسانی مرتبط است.

وی خاطرنشان کرد: کلاً ۳۵ درصد از تولید ناخالص ملی ما توسط نیروی انسانی خلق می شود. در این خصوص بهتر است وضعیت تعطیلات کشور را بررسی کنیم و بگوییم این میزان تعطیلات نداریم که کارفرمایان بر آن تاکید دارند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه تعطیلات ما در ایران به دو دسته رسمی و غیر رسمی تقسیم می شود، اظهار داشت: تعطیلات رسمی مان چهار نوع تعطیلات را در می گیرد یک نوع تعطیلات اسلامی است که کلا ۵ روز است. تعطیللات مذهبی است که ده روز را شامل می شود. بنابراین از این جهت چهار برابر متوسط دنیا تعطیلات مذهبی داریم ولی کشور سوئد، نروژ، دانمارک و پرو بیشتر از ما تعطیلات مذهبی دارند. تعطیلات انقلابی نیز وجود دارد که ما ۴ روز داریم و متوسط دنیا نیز تقریبا همین مقدار است.

سجادی پناه در خصوص تعطیلات ملی نیز بیان داشت: تعطیلات ملی ما ۶ روز است که متوسط آن نیز تقریبا به همین میزان است و برای کشوری مثل ما که سابقه تمدنی بالایی دارد این میزان طبیعی دارد.

این کارشناس اقتصادی به تعطیلات غیر رسمی اشاره کرد و بیان داشت: این تعطیلات غیر رسمی است که کشور ما را آزار می دهد.  تعطیلات رسمی یکی روز جهانی کارگر در ۱۱ اردیبهشت است که همه کارگرها باید تعطیل باشند و کارفرماها نیز از آن تبعیت می کنند.

وی درباره تعطیلات آموزشی نیز اظهار داشت: این تعطیلات که می توان برای نمونه به تعطیلات دانش آموزی اشاره کرد، که ۱۶۰ روز به مدرسه می روند ولی دانش آموزان آمریکایی ۲۲۰ روز و ژاپنی ها ۲۰۰ روز به مدرسه می روند یا اروپایی ها ۱۸۰ روز به مدرسه می روند. تعطیلات نوروز ما ۴ روز است ولی  تعطیلات دانش آموزی این ۴ روز را تبدیل به ۱۴ روز می کند. سال ۵۸ این تعطیلات را کم و اعلام کردیم تعطیلات مدارس نیز باید ۴ روز باشد ولی تا روز چهاردهم هیچ دانش آموزشی سر کلاس نیامد.

وی وضعیت تعطیلات دانشجویی را بدتر از تعطیلات دانش آموزی دانست و عنوان داشت: در آموزش عالی یک هفته قبل از عید و دو هفته بعد از عید تعطیل می کنند و بین ترم نیز بیش از یک ماه فاصله است.

این مدرس دانشگاه درباره تعطیلات حوزه علمیه نیز بیان داشت: در حوزه علمیه محرم و صفر و رمضان روحانیون ما برای تبلیغ می روند و درس و بحث تعطیل می شود.

وی افزود: برخی تعطیلات نیز غیر منتظره است، مانند تعطیلات امنیتی که ممکن است به دلیل اجلاس سران ایجاد شود. همچنین درباره آلودگی هوا نیز تعطیلاتی وجود دارد که همیشه اتفاق می افتد.

سجادی پناه به سابقه تعطیلات در ایران اشاره کرد و گفت: از سال ۱۳۰۹ کلا ۲۴ روز تعطیل داشتیم. ۱۳۴۱ به مدت ۲۶ روز تعطیلی داشتیم و در ۱۳۵۸ به ۱۵ روز تعطیلات رسیدیم. در سال ۱۳۶۳ تعطیلات به ۲۱ روز افزایش یافت و در سال ۷۳ به ۲۴ روز افزایش یافت و همچنین از سال ۱۳۸۴ تعطیلات ۲۵ روز بوده است.

وی خاطرنشان کرد: این نکته ظریف را در نظر بگیرید که خیلی از تعطیلات رسمی ما با پنج شنبه و جمعه تقارن پیدا می کند. در کشورهای توسعه یافته وقتی چنین اتفاقی می افتتد، روز بعد آن را تعطیل اعلام می کنند. با احتساب این وضعیت تعطیلات ما در سال ۱۷ روز است؛ روسیه ۱۹، ژاپن ۱۸، کانادا ۱۸ و چین نیز ۱۸ روز تعطیلات رسمی دارد.

در ادامه دکتر فرهاد روحی به تعطیلات آخر هفته اشاره کرد و گفت: در بسیاری از کشورها تعطیلات آخر هفته دو روز است و حتی در برخی کشورها مانند ژاپن و آلمان سه روز، تعطیلی آخر هفته است.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: مسئله اصلی پایین بودن بهره وری است و مسئله تعطیلات به این میزان اهمیت ندارد. در حقیقت باید بهره وری را افزایش دهیم.

شایان ذکر است؛ برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” هر شنبه تا چهارشنبه ساعت  ۱۴:۳۰ از شبکه رادیویی گفت‌وگو پخش می شود و فایل صوتی آن برای علاقه مندان در سایت شبکه موجود است