دکتر مجید سجادی پناه در برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” رادیو گفت‌وگو نفت را نعمت خداوندی دانست و گفت: نفت در حقیقت یک فرصت است ولی چگونگی مصرف این به ما بر می گردد که از دل آن فرصت در بیاوریم یا یک تهدید. تقریبا در ۱۰۳ سالی که نفت فروخته ایم، ۱۱۱۶ میلیارد دلار در این ۱۰۳ سال نفت فروخته ایم ولی حدودا ۷۵ درصد آن را صرف واردات کرده ایم.

برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” با موضوع نفت؛ فرصت یا تهدید و با حضور دکتر رضا پدیدار کارشناس حوزه نفت و انرژی، مهندس حمید رضا صالحی نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران و دبیر کل و عضو هیئت مدیره فدراسیون صادرات انرژی، دکتر مجید سجادی پناه استاد دانشگاه و کارشناس حوزه اقتصاد و دکتر احمد اصل رکن آبادی کارشناس ارشد قراردادهای نفت، گاز و پتروشیمی روانه آنتن شد.

دکتر رضا پدیدار در ابتدا با اشاره به وضعیت اقتصادی نفت در ایران، خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۲۹ که مالکیت نفت را به دست آوردیم، فاعلیت و آمریت آن را در اختیار نداشتیم و نمی توانستیم تعیین کننده باشیم بلکه باید به عنوان درآمدی که وارد اقتصاد کشور می شد و از آن سمت باید در چارچوب برنامه ای بلند اقتصادی خرج می شد.

وی با اشاره به پیروزی انقلاب ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب، مالکیت، آمریت و فاعلیت در صنعت نفت در اختیار خودمان قرار گرفت و یک فرصت طلایی برایمان ایجاد کرد تا بتوانیم جایگاه نفت را در اقتصاد کشورمان تعریف کنیم.

کارشناس حوزه نفت و انرژی ادامه داد: چند ماه در اوپک بحث نظارت بر تولید و عرضه نفت خام مطرح شد. این اولین و مهمترین موضوعی بود که شکل گرفت. نفت، ستون اصلی اقتصاد کشورهای تولید کننده است. این نقش با این چالش قیمتی که پیدا کرده است، رنگش دارد تغییر می کند ولی اینکه تا چه میزان تغییر رنگ بدهد، بستگی به سیاست ها و برنامه های کشورها دارد.

پدیدار با اشاره به تامین ۸۵ درصد از درآمدهای ارزی کشور توسط نفت، اظهار داشت: این عدد مطالعاتی است که در منابع رسمی کشور نیز آمده است و می توانیم بگوییم اتکای بخش های مختلف اقتصادی مان برای تامین نیازهای ارزی خودشان انکار ناپذیر است.

کارشناس حوزه نفت و انرژی به تحت تاثیر قرار گرفتن اقتصاد کشورها به دلیل کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی اشاره کرد و گفت: همه کشورها نسبت به این مسئله واکنش های موزون و ناموزونی نشان داده اند.

در ادامه مهندس حمید رضا صالحی نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: ما این رانت را به تولید کننده ها داده ایم و در این ده سال شاهد افزایش واردات بوده ایم و به عنوان یک سرمایه به آن نگاه نکرده ایم.

وی افزود: متاسفانه شاهد بوده ایم که همه دولت ها از سرمایه نفت به عنوان بودجه استفاده کرده اند. در واقع دولت ها به نفت نگاه سرمایه نداشته اند و تنها برای بودجه جاری استفاده شده است. مردم نیز که نمایندگانشان در مجلس هستند، هیچ گاه نگفته اند که این یک سرمایه بین نسلی است و شما وقتی آن را تحویل می گیرید، باید روی آن عددی بگذاری و آن را برگردانید.

وی با اشاره به اینکه پول نفت در مخارج جاری صرف می شود، بیان داشت: پول نفت در اختیار دولت قرار داده می شود دولت نیز هر طور می خواهد آن را مصرف می کند. ما باید رفتارهایمان را اصلاح کنیم که مهمترین بخش آن در حوزه نفت است.

صالحی نفت را فرصت دانست و عنوان داشت: ما به عنوان بخش خصوصی هر زمان نفت ارزان می شود، خدا را شکر می کنیم که می توانیم حالا با دولت تعامل کنیم ولی هنگامی که گران می شود، اصلا نمی توانیم با آنها صحبت کنیم زیرا دائما در جیب هایش پول واریز می شود و دیگر به حرف ما توجه نمی کند.

نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران به نروژ اشاره کرد و افزود: این کشور نیز نفت دارد ولی فکر نکنید که آنجا همه سال ها چراغ ها روشن است و یا انرژی رایگان است. در نروژ در مجتمع ها کسی حق ندارد، لباس شویی داشته باشد و در هر مجتمعی در لباس شویی مشترک لباس هایشان را می شویند، یعنی داشته های خودشان را حفظ می کنند.

وی تصریح کرد: ملت دولت را انتخاب می کنند تا منابع را پاس بدارد و آن را مدیریت کند.

دکتر مجید سجادی پناه تغییرات نفت را قابل پیش بینی دانست و عنوان داشت: کارشناسان نفت وضعیت نفت و تغییر قیمت ها را پیش بینی کرده بودند که در ۲۰۱۶ قیمت نفت حدود ۲۰ دلار می شود. در ۲۰۲۰ نیز پیش بینی کرده اند که قیمت نفت بین ۶۰ تا ۷۰ دلار است.

وی با بیان اینکه مکانیزم های مختلفی در این حوزه وجود دارد، گفت: رکود اقتصادی که در دنیا حاکم است، کشش تقاضا برای نفت را پایین آورده است. حجم نفتی که در ذخایر استراتژیک کشورها مانده است، بسیار زیاد است؛ تقریبا ۹۰۰ میلیون بشکه نفت روی آب ذخیره شده است.

این کارشناس حوزه اقتصاد نفت را نعمت خداوندی دانست و اظهار داشت: نفت در حقیقت یک فرصت است ولی چگونگی مصرف این به ما بر می گردد که از دل آن فرصت در بیاوریم یا یک تهدید. تقریبا در ۱۰۳ سالی که نفت فروخته ایم، ۱۱۱۶ میلیارد دلار در این ۱۰۳ سال نفت فروخته ایم ولی حدودا ۷۵ درصد آن را صرف واردات کرده ایم.

در ادامه دکتر احمد اصل رکن آبادی با بیان اینکه نفت کالای سیاسی، امنیتی و سپس اقتصادی است، گفت: در واقع نمی توان نفت را با کالاهای معمول اقتصادی در دنیا مقایسه کرد و این در همه جای دنیا اینگونه است.

وی به تاریخچه نفت اشاره کرد و بیان داشت: بسیاری از تحولات سیاسی در منطقه های مختلف ناشی از اعمال نظر شرکت های بین المللی نفتی بوده است زیرا منافعی را در آن منطقه داشته است.

قابل ذکر است؛ برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” هر شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۴:۳۰ از شبکه رادیویی گفت‌وگو پخش می شود و فایل صوتی آن برای علاقه مندان در سایت شبکه موجود است.