پایگاه تحلیلی خبری پول و تجارت

مهمترین مولفه اقتصاد مقاومتی، مردمی کردن آن است

پول و تجارت: یک مدرس دانشگاه در برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” رادیو گفت‌و‌گو راهکار برون رفت از این بحران را اقتصادی مقاومتی دانست و گفت: این اقتصاد مقاومتی سه رویکرد دارد؛ مقابله، ترمیم و توسعه. بنابراین نگاه اقتصاد درونگرا نیست و مهمترین مولفه اقتصاد مقاومتی مردمی کردن اقتصاد است.

برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” با موضوع چگونه مقاوم سازی را در اقتصاد، مردمی کنیم و با حضور دکتر فاطمه بداغی مشاور حقوقی معاونت سیما و مدرس دانشگاه، دکتر یوسف حسن پور کارسالاری رئیس پژوهشکده معاونت اقتصادی توان رقابتی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، دکتر مجید سجادی پناه مدرس دانشگاه و کارشناس اقتصادی و دکتر محمد صادق علیپور مدرس دانشگاه و کارشناس اقتصادی روانه آنتن شد.
دکتر فاطمه بداغی با اشاره به اقتصاد مقاومتی گفت: این واژه جعل یک اصطلاحی است که آن را متمایز از عناوینی که قبلا مشابه آن را شنیده ایم، می کند.
وی خاطرنشان کرد: این اقتصاد یعنی اقتصاد مقاومتی طبعا قرار است از آن نظام های اقتصادی دیگر متفاوت باشد. در نظام حقوقی ما سیاست های اقتصادی مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری سعی کرده است این رویکرد نوین را که در صدد ایمن سازی اقتصاد کشور در مقابل تهدیدات خارجی و اتکا به منابع داخلی است را تعریف کند و سعی کند این رسالت را تبیین کند.
مشاور حقوقی معاونت سیما با اشاره به سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی بیان داشت: بعضی از بندهای این سیاست ابلاغی مربوط به توده های مردم به طور خاص مرتبط است و اجرای آن بیشتر بر دوش توده های مردم است. در حقیقت نقش مردم در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی گاهی پر رنگ تر از طبقه تصمیم گیران است.
بداغی به بخش هایی که نقش مردم در اقتصاد مقاومتی را پر رنگ می کند اشاره کرد و بیان داشت: از جمله این بخش های اقتصاد دانش بنیان است زیرا کسانی که تولید کننده دانش هستند، لزوماً طبقه تصمیم گیران اقتصادی نیستند، بلکه متولیان امر دانش هستند یا مثلا وقتی راجع به عدالت اجتماعی و ایجاد ظرفیت های لازم در جامعه برای تحقق شاخص های آن سخن گفته می شود، کاملا رویکرد مردمی دارد.
مشاور حقوقی معاونت سیما ادامه داد: وقتی به رفع انحصار و رقابت پذیری در اقتصاد توجه می کنیم، به مردمی کردن اقتصادی می پردازیم. به طور خاص در بند ۸ سیاست های مقاومتی اظهار می دارد که مدیریت مصرف با تاکید بر اجرای سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف و ترویج مصرف کالاهای داخلی همراه با برنامه ریزی برای ارتقاء کیفیت و رقابت پذیری است که این بخش به شدت بر محور تصمیمات و رفتارهای اقتصادی توده های مردم است.
در ادامه دکتر یوسف حسن پور کارسالاری رئیس پژوهشکده معاونت اقتصادی توان رقابتی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی به بیان مفهوم اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و اظهار داشت: ما با یک تهدیدی مواجه هستیم و این تهدید را با مشارکت مردم می توان به حداقل رساند تا اقتصاد به مسیر تعادل برگردد.
وی هشدار داد و گفت: اگر مشارکت مردم نباشد ممکن است اقتصاد در حالت عدم تعادل باقی بماند و نتیجه آن را در مباحثی مانند بحران های اجتماعی و سایر حوزه ها شاهد باشیم.
وی با بیان یک مثال اضافه کرد: دولت در سال ۹۴ با بحث کمبود درآمدهای نقتی مواجه است. در اوایل سال ۹۳ قیمت نفت به صد دلار هم رسیده بود ولی الان پیش بینی ۲۵ دلار است و شاید چالش آبنده ما محدودیت درآمدهای ارزی باشد. اقتصاد ما با ۱۱۹ دلار عادت کرده است. اگر نتوانیم این کار را مدیریت کنیم، ارز گران تر شود و در این میان تولید کننده اسیب می ببیند. در چنین فضایی مردم می توانند با مکانیزهایی که در کشور وجود دارد، نیازهای ارزی شان را از صرافی های رسمی خریداری کنند.
حسن پور کارسالاری با تاکید بر اینکه در چنین زمانی نباید مردم از صرافی های غیر مجاز ارز خریداری کنند، بیان داشت: مردم باید هوشیارتر باشند. در چنین زمانی اولا انتظارت تورمی شکل نخواهد گرفت و با توجه به مشاوران بسیار خوبی که دولت دارد، ارز به حالت طبیعی برگردد.
رئیس پژوهشکده معاونت اقتصادی توان رقابتی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی به موضوع دلارهای خانگی اشاره کرد و اظهار داشت: این موضوع یکی از معضلات اقتصاد ما است زیرا برآورد می شود که حدود ۲۰ میلیارد دلار، دلار خانگی داریم که اگر این دلارها بجای اینکه در تولید باشد، در خانه ها باقی بماند، ضربات زیادی به بخش تولید وارد می کند.
در ادامه دکتر مجید سجادی پناه با خاطرنشان کردن این موضوع که اقتصاد کشور ما محاصره شده است، گفت: در حال حاضر ۲۵ نوع تحریم را آمریکا، ۶ نوع تحریم را شورای امنیت و چندین نوع تحریم را امنیت اتحادیه اروپا و هم پیمانانشان انجام دادند.
وی ادامه داد: این تحریم های همه جانبه بعد از تشکیل معاونت مبارزه با تروریسم، این بار اقتصاد کشورمان را هدف قرار داد و طراحی یک جنگ اقتصادی صورت گرفت زیرا جنگ اقتصادی موثرترین نوع برای براندازی است. بنابراین، این یک نوع جنگ بی سر و صدا است و شمار قربانیان این جنگ بسیار زیاد است اما نه کشته به جا می گذارد و نه زخمی ولی حجم بیکاران و رکودی که ایجاد می کند، بسیار زیاد و مخرب است.
این مدرس دانشگاه راهکار برون رفت از این بحران را اقتصاد مقاومتی دانست و عنوان کرد: این اقتصاد مقاومتی سه رویکرد دارد؛ مقابله، ترمیم و توسعه. بنابراین نگاه اقتصاد درونگرا نیست و مهمترین مولفه اقتصاد مقاومتی مردمی کردن اقتصاد است.
در ادامه دکتر محمد صادق علیپور کارشناس اقتصادی اظهار داشت: یک موضوعی که از ۱۲۰ سال پیش وجود داشته است این است که تغییرات قیمت نفت و ارز در بودجه به شدت تاثیرگذار بوده اند.
وی با تاکید بر مقاوم سازی اقتصاد جهت مصون ماندن از عوامل بیرونی گفت: اگر بخواهیم اقتصاد را درونی کنیم و به مردم اتکا کنیم، باید بسترهای لازم را فراهم کنیم. شوک های ارزی و قیمت نفت اثر خودش را در حال حاضر بر نفت گذاشته است.
قابل ذکر است؛ برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” هر شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۴:۳۰ از شبکه رادیو گفت‌وگو پخش می شود و فایل صوتی آن در سایت شبکه موجود است.