طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، مجلس قوی، مجلسی است که نمایندگان قوی داشته باشد. این نمایندگان را مردم انتخاب می‌کنند؛ پس از قوی شدن مجلس، مستلزم حضور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی است.
حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم، راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس شورای اسلامی را ۲ آزمون بزرگ ملت ایران خواندند و با تبیین خصوصیات نامزدهای شایسته مجلس، حضور پرشور و آگاهانه همه مردم در انتخابات ۲ اسفندماه را در حل مشکلات داخلی و بین‌المللی مؤثر برشمردند و تأکید کردند: هرکس ایران عزیز، امنیت میهن و آبروی وطن را دوست دارد و در پی حل مشکلات است، باید در پای صندوق رای حضور یابد تا عزم و اقتدار ملی ایرانیان بار دیگر به ظهور برسد.
جهان‌تاب که یکی‌از کارمندان دولت است و در پست مدیریت فعالیت می‌کند در این باره این‌چنین نظر داد: اصولاً یکی از مسائلی که موجب شد متفکران سیاسی در جهان به فکر تفکیک قوا بیفتند، استبداد خودکامگی و دیکتاتوری حاکمان در نظام سیاسی بود.
در جریان انقلاب مشروطیت مقننین قانون اساسی، طرح تفکیک قوا را مدون و مصوب نمودند.
نظام جمهوری اسلامی ایران، ثمره خون‌های شهدا است و نمایندگان خبرگان قانون اساسی هم طرح تفکیک قوا را مصوب نمودند.
مجلس شورای اسلامی به تعبیر حضرت امام عصاره ملت است.
به تعبیر حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای برگزاری انتخابات مختلف از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون را نشان‌دهنده استواری نظام اسلامی بر رأی مردم دانستند و البته نظام اسلامی علاوه‌بر مردمی بودن، دینی نیز هست و بر همین اساس مردم‌سالاری در ایران مردم‌سالاری اسلامی است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: مردم باید افرادی با چنین ویژگی‌هایی را بشناسند و به آنها رأی دهند اما اگر خودشان نمی‌توانند به شناخت برسند، از راهنمایی و مشورت افراد بصیر و مورد اعتماد استفاده کنند بنابراین هیچ‌کسی نباید بگوید چون افراد را نمی‌شناسم رأی نمی‌دهم. همه باید با اتکا به خداوند وارد میدان شوند و رأی دهند.
دارایی یکی دیگر از کارکنان دولت است که به خبرنگار همدان‌پیام گفت: نماینده مجلس باید نسبت به آرمان‌های انقلاب متعهد باشد اگر نماینده مجلس شورای اسلامی نسبت به آرمان‌های امام راحل بی‌اعتقاد باشد؛ هرگز نمی‌تواند قوانین منطبق با آن آرمان‌ها و اهداف تصویب کنند.
به تعبیر رهبری معظم انقلاب ما به دنبال پی‌ریزی تمدن نوین اسلامی در سطح جهانی هستیم به دنبال ارائه الگویی صحیح برای اداره جامعه در دنیا هستیم که این الگو از نظامی متشکل است که می‌تواند تنظیم‌کننده دین و دنیای مردم باشد ما به‌دنبال زمینه‌سازی برای تشکیل حکومت جهانی مصلح هستیم.
ایشان پرورش افرادی همچون شهید سلیمانی، رزمندگان دفاع مقدس، مدافعان حرم و روحیه قوی و ایستادگی خانواده‌های شهدا را از آثار نظام دینی برشمردند و فرمودند: از جمله ویژگی‌های بارز شهید سلیمانی، تعهد و ایمان بود و اصولا هنگامی که ایمان با عمل صالح و روحیه جهادی همراه می‌شود، شخصیتی همچون سردار سلیمانی شکل می‌گیرد که حتی دشمنان مجبور به تحسین ویژگی‌های شخصیتی او می‌شوند.
فرد دیگری که یکی از فعالان سیاسی بود در این زمینه بیان کرد: مجلس از طریق دیوان محاسبات بر عملکردهای تمامی دستگاه‌های اجرایی نیز نظارت دارند که تخلفی در هزینه‌ها صورت نگیرد. در یکی از این نظارت‌ها عهده به تصویب بودجه سالانه در مجلس بررسی و چگونگی هزینه کرد. دستگاه‌های اجرایی تحت عنوان گزارش بودجه نیز ارائه می‌شود. همچنین از دیگر ابزارهای نظارتی مجلس انجام تحقیق و تفحص از هر دستگاه که دچار تخلفاتی در زمینه‌های قانونی شده باشد که معولاً از هر دستگاهی که دچار تخلفاتی در زمینه‌های قانونی برای رسیدگی ارسال می‌شود حال باید کسانی که خود را به‌عنوان داوطلب نمایندگی مجلس قرار داده‌اند. به این نکات توجه کنند که چه میزان به قانون اساسی و قوانین نمادی آن آشنایی دارند و نقاط قوت و ضعف قوانین فعلی را می‌دانند تا با ورود خود را به مجلس شورای اسلامی بتوانند این اشکالات قانونی را برطرف کنند و خود نیز مفید برا اجرای قانون باشند و خدای ناکرده در زمره قانون دانان بی‌قانون قرار نگیرند.
به نظر من نماینده باید آشنایی کامل با امور اجرایی و مفهوم مجلس قوی و امور قانون‌گذاری را نیز داشته باشد تا در مجلس بتواند قوانین مورد نیاز را پیشنهاد داده و قالب طرح ارائه کنند و مشکلات دستگاه‌های اجرایی را نیز لمس کرده و گیرهای قانونی را بشناسد و برای برطرف کردن آنها قوانین جدید پیشنهاد کنند.
به فرمایش حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای انتخابات را نشان‌دهنده عظمت، اقتدار و بصیرت ملی دانستند و در کشور مشکلات و گرفتاری‌هایی وجود دارد که برخی ناشی از تحریم‌ها، و دلیل برخی هم کم‌کاری‌ها است اما با وجود این مشکلات، مردم به دلیل آنکه در انتخابات موضوع آبروی نظام و امنیت کشور در میان است، به میدان خواهند آمد.