دکتر مجید سجادی پناه در برنامه “گفت وگوی اقتصادی” رادیو گفت و گو با اشاره به برخی صحبت ها در خصوص کمبود نقدینگی بیان داشت گفت: آقای احمدی نژاد دولت نهم را با ۶۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی تحویل گرفت و با ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تحویل داد ولی الان نقدینگی در دولت روحانی هزار هزار میلیارد تومان است. در حقیقت ما کمبود نقدینگی نداریم بلکه انحراف منابع داریم.

برنامه “گفت وگوی اقتصادی” با موضوع بخش خصوصی و مشکلات نظام مالی کشور و با حضور نسرین فقیهی کارآفرین برتر ملی، دکتر سید مهدی حاجی میر عرب مشاور و مدرس مدیریت، دکتر مجید سجادی پناه مدرس دانشگاه و کارشناس اقتصادی و سید حسین معروف عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران به روی آنتن رفت.

دکتر سید مهدی حاجی میر عرب در ابتدا به قانون جامع رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور اشاره کرد و گفت: طبق ماده ۱۴ این قانون باید ظرف سه ماه آئین نامه های اجرایی توسط هیئت وزیران اجرایی و ابلاغ می شد.

وی افزود: نظام مالی به مجموعه  قوانین، مقررات، سیاست ها و آئین نامه های اجرایی که چارچوب نظام پولی، بانکی، ارزی، بازار بورس و نظام بازار سرمایه را شکل می دهد، اطلاق می شود.

مشاور و مدرس مدیریت با بیان اینکه دو نوع نظام اقتصادی وجود دارد، اظهار داشت: نظام پولی که متولی آن بانک ها و در راس آن، بانک مرکزی است و همچنین بازار سرمایه است که متولی آن سازمان بورس است. هر دوی آنها نیز ذیل وزارت اقتصاد کشور قرار دارند. این چارچوب می تواند مولد تولید ملی یا مخرب تولید ملی باشد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی اکثر کشورهای توسعه یافته را بررسی می کنیم، به گونه ای مولفه های این چارچوب را معماری شده کنار هم می چینند که بخش های  مختلف تولیدکنندگان، کارآفرینان، صاحبان صنایع، بخش کشاورزی، حمل و نقل و مجموعه های تکنولوژیک و دانش بنیان بتوانند به خوبی شکل بگیرند و بستر خوبی نیز برای  رشد و توسعه شان فراهم شود.

در ادامه نسرین فقیهی کارآفرین برتر ملی، بزرگترین بخش اقتصادی کشور را رکود دانست و عنوان داشت: یکی از علت های این رکود اقتصاد این است که مدیریت تامین مالی بانک ها و مصرف کنندگان که صنایع زیردستی هستند، مناسب نیست.

وی تصریح کرد: اگر بتوانیم ارتباط خوبی بین منابع مالی و صنایع در بخش دریافت و پرداخت داشته باشیم، رکود اقتصادی از بین می رود، البته به شرطی که این منابع در بخش خودش یعنی صنایعی که توصیه ای نباشد خرج شود؛ صنایعی مانند شهرک صنعتی که برای جذب منابع مالی جایگاه های خاص تعریف کنند و از آن سو هم این گفتمان در صنایع ما وجود داشته باشد که بازپرداخت هایشان را به موقع انجام دهند.

وی یکی دیگر از مشکلات کشور در حوزه اقتصاد را قوانین دست و پا گیر عنوان کرد و اظهار داشت: من به عنوان تولیدکننده و صنعتگر نمی توانم جوابگوی قوانین باشم، به عنوان مثال با توجه به سودهای بانکی و زمان بازپرداخت، نمی توانم جوابگوی آنها باشم. بنابراین اگر اصلاحیه ای در قوانین و نظام بانکی مان داده شود، می توانیم  از مشکلات مربوط به رکود نجات پیدا کنیم.

این کارآفرین برتر با بیان اینکه تنها بین ۱۰ الی ۳۰ درصد منابع بانکی جذب صنایع می شود، گفت: بنده به عنوان صنعتگر و تولید کننده باید هفت خوان رستم را طی کنم تا بتوانم از منابع بانکی استفاده کنم و این جدا از مشکلات و قوانین خاص بانک ها است.

در ادامه دکتر میرعرب با اشاره به اینکه بازار سرمایه یک بازار جوان است، گفت: البته این جوانی به نسبت کشورهای توسعه یافته است، زیرا در این کشورها بازار سرمایه هم غنی تر و هم منسجم تر و البته قدیمی است و به همین دلیل نقش آن در اقتصاد ملی کشورهای توسعه یافته پر رنگ تر است.

وی اضافه کرد: اینکه بانک ها بر بازار مالی و اقتصادی کشور حاکم شده اند، یک پدیده نامیمون است و در حقیقت یک نوع بیماری محسوب می شود که باید ریشه یابی شود.

در ادامه دکتر مجید سجادی پناه با تصریح بر اینکه اقتصاد ایران یک اقتصاد بانک مبنا است، اشاره داشت: بخش خصوصی منابع مالی اش را از سه منبع اخذ می کند؛ نظام بانکی، بازار سرمایه و سرمایه گذاری خارجی. تقریبا در ۲۰ سال گذشته هیچ وقت سرمایه گذاری خارجی در کشورمان بیش از پنج میلیارد دلار نبوده است که این مقدار هم در حوزه نفت و گاز بوده است.

وی در مورد سهم بازار سرمایه در تامین نیاز بخش خصوصی خاطرنشان کرد: بازار سرمایه ۱۰ الی ۱۲ درصد نیاز بخش خصوصی را تامین می کند و بقیه نیاز بخش خصوصی از سیستم بانکی تامین می شود و به همین دلیل اقتصاد ما، یک اقتصاد بانک محور است.

مدرس دانشگاه و کارشناس اقتصادی در خصوص اینکه چرا سهم بازار سرمایه در تامین منابع بخش خصوصی اندک است، تصریح کرد: علت اصلی این است که مردم اعتمادی به بازار سرمایه ندارند؛ در سال ۹۲ و ۹۳ نزدیک به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان به ناگهان سرمایه مردم در بازار بورس پرید یعنی چیزی ۶۰ برابر فساد بزرگ سه هزار میلیاردی. بنابراین مردم ترجیح می دهند پول هایشان را در بانک بگذارند و همان سود ۱۸ درصد را ببرند.

وی با اشاره به برخی صحبت ها در خصوص کمبود نقدینگی بیان داشت: آقای احمدی نژاد دولت نهم را با ۶۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی تحویل گرفت و با ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تحویل داد ولی الان نقدینگی در دولت روحانی هزار هزار میلیارد تومان است. در حقیقت ما کمبود نقدینگی نداریم بلکه انحراف منابع داریم. از این هزار هزار میلیارد تومان فقط ۸۰ هزار میلیارد تومان آن به بخش صنعتی تعلق گرفته است و این یعنی بخش خصوصی با یک سوم ظرفیت کار می کند.

سجادی پناه در خصوص علت روی آوردن نظام بانکی به بنگاه داری گفت: در حال حاضر بانک ها باید ۱۸ درصد سود سپرده بدهند و ۲۱ درصد تسهیلات بدهند در حالی که قیمت تمام شده پول در سیستم بانکی ۲۳ درصد است؛ بانک ها چگونه با این ۴ درصد این ۱۲۰ هزار شعبه خودش را سر پا نگه می دارند؟ به همین جهت بانک ها به سمت بنگاه داری، خرید و فروش سکه و ارز و حتی متاسفانه به سمت خرید و فروش زعفران روی آورده اند.

در ادامه نسرین فقیهی مشکلات حوزه بانک ها را مربوط به قوانین عنوان کرد و اظهار داشت: اگر قانون در کشور به درستی ابتدا تعریف و سپس اجرا شود، مشکلی نداریم. محلس تصویب می کند که بانک نمی تواند کار اقتصادی انجام دهد ولی زیر مجموعه آن شرکت هایی را درست می کند که اقدام به واردات گندم و برنج می کند و من به عنوان تاجر دیگر توان رقابت با آنها را ندارم.

وی ادامه داد: مدیران این بخش ها عموما مدیران شبه دولتی و ناکارآمد هستند که حتی حاضر نیستند مشاوره بگیرند و این باعث وضع اقتصادی کنونی است.

 در ادامه سجادی پناه با اشاره به ۹۰ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی عنوان داشت: این معوقات متعلق به ۵۷۰ نفر است که اسامی آن را اخیرا بانک مرکزی به قوه قضائیه اعلام کرد.

وی با انتقاد از وجود هفت هزار موسسه مالی و اعتباری در کشور اظهار داشت: باید پرسید این موسسات چگونه رشد کرده اند که مانند فرزند نامشروع است که نمی توان آنها را از بین برد. خیلی از این موسسات مجوز نداشتند و بعدا مجوز گرفتند.

قابل ذکر است؛ برنامه “گفت وگوی اقتصادی” از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۴:۳۰ از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.