عضو کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه اعداد و ارقام موجود در لایحه بودجه ۹۹ واقعی نیست، گفت: دولت باید رقم صادرات نفت را بودجه ۹۹ را واقع بینانه درنظر بگیرد؛ متاسفانه دولت برای انجام وظایف همواره انگشتش به سمت صندوق توسعه است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کارشناسان معتقدند که لایحه بودجه سال ۹۹ درحالی در دستور کار کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی قرار گرفته که بسیاری از اعداد و ارقام موجود در لایحه غیرواقعی است. به گفته برخی از صاحب نظران بودجه سال ۹۹ در واقع یک کپی پیست از بودجه سال ۹۸ بوده و برخلاف نظر دولت اصلاح ساختاری خاصی در بودجه سال آینده صورت نگرفته است.
به طور کلی ایرادات مطرح شده درباره بودجه ۹۹ حول ۴ محور تعریف می شوند:
۱- اصلاح نظام مالیاتی به نفع مردم
۲- رقم صادرات نفت ایران
۳- تخصیص ۱۰.۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی
۴- سهم صندوق توسعه ملی.
در این راستا جهت بررسی دقیق تر این ۴ محور و صحت و سقم آنها با نصرالله پژمانفر، عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی به گفتگو نشستیم. مشروح مصاحبه به شرح زیر است:
* اعداد و ارقام موجود در لایحه بودجه ۹۹ واقعی نیست
فارس: یکی از ایرادات کلی که به لایحه بودجه سال ۹۹ مطرح می شود ناظر به غیرواقعی بودن بسیاری از عدد و رقم ها در این لایحه است. در این بین شائبه ای پیش آمده که دولت صرفا برای تراز کردن درآمدها و هزینه ها در بودجه برخی اعداد و ارقام را در نظر گرفته و این اعداد قابل تحقق نیستند. نظر شما در این باره چیست؟
پژمانفر: اعداد و ارقام موجود در لایحه بودجه ۹۹ با توجه به درآمدها و شرایط کشور واقعی نیست. انتظار ما این بود که دولت براساس واقعیات، بودجه عملیاتی ارائه دهد. اما دولت همان بودجه سال قبل را با کمی تغییرات جزئی، کپی و به مجلس تقدیم کرد بدون آنکه تاکیدات رهبری و مجلس را در خصوص تغییر نگاه ­ها به بودجه­ نویسی رعایت کند.
ما باید در بودجه درآمدها را با هزینه­ ها تطبیق دهیم. …