طرح اشتغال موقت ؛ اشتغال یا بیکاری

باوجودی که اقدامات زیرساختی برای امور اشتغال جوانان و تغییر نگرش جامعه نسبت به جوانان در چند سال گذشته انجام شده، اما این اقدامات در خور جوانان ایرانی نبوده است.
باتوجه به چالش ها،مشکلات،نیازها و شایستگی های جوانان و همچنین ظرفیت ها و امکاناتی که دولت در اختیار دارد،می بایست اقدامات موثرتری درچندسال اخیر در حوزه اشتغال جوانان انجام می گرفت.
جوانان سرمایه های گرانبهایی هستند که باید توجه ویژه ای به آنان در کشور داشته باشیم و اندیشه های آنان را باور کنیم .
جوانان به شرایط حاضر قانع نیستند و امیدوارند مسئولان از همه ظرفیت های کشور برای رفع مشکلات آنان و بهبود وضعیتشان استفاده کنند.
جمعیت جوان کشور خواهان تغییرات اساسی در وضعیت خود هستند و به طور حتم غفلت از خواسته و نیازهای آنان در واقع غفلت از آینده کشور است.
رییس جمهوری در سال ۸۳ رسیدگی به امور جوانان و مسائل و مشکلات آنان را جزء اولویت های جدی دولت اعلام کرده که امیدواریم با اینگونه تاکیدات، بهبودی در وضعیت جوانان کشور ایجاد شود.
امروزه با استفاده از حضور اقتصاددانان باید در رفع مشکلات اقتصادی به ویژه مشکل بیکاری جوانان کوشید.
تحقیقات سازمان ملی جوانان نشان می دهد ۳۹ درصد نیروی فعال اقتصادی کشور ر ا جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله تشکیل می دهند که در حدود ۳۱ درصد آنها بیکار هستند.
به تازه گی در کشور طرح اشتغال موقت نیز مطرح شده است که اکثر کارشناسان این طرح را ناموفق می دانند و معتقدند این طرح به هیچ عنوان برای متقاضیان جویای کار ایجاد اشتغال نمی کند .
مجید سجادی پناه معاون آموزشی دانشگاه علمی – کاربردی خانه کارگر ، گفت : طرح اشتغال موقت که از سوی نمایندگان مجلس مطرح شده ، با شکست روبه رو خواهد شد ، چرا که در هدف اشتغال زایی خود به بی‌‏راهه می رود.
وی افزود : بنابر آمارهای اعلام شده ، حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار بیکار در کشور وجود دارد که ۱۰ درصد آن را فارغ التحصیلان تشکیل می دهند.ضمن آن که تحقیقات سازمان ملی جوانان نشان می دهد ، دلیل عدم جذب این افراد به بازار کار ، وجود مانعی به نام قانون کار نیست ، بلکه دلیل اصلی آن کاربردی نبودن آموزش هایی است که در طی سال های تحصیل ،این افراد فرا گرفته اند.
معاون دانشگاه علمی – کاربردی خانه کارگر افزود : بیش از ۸۵ درصد فارغ التحصیلان این مرکز جذب بازار کار می شوند ، زیرا نظام آموزشی این مرکز بر پایه آموزش های نظری و کاربردی است.
سجادی پناه گفت : با کمی دقت نظر و توجه می توان فهمید که دلیل بیکاری فارغ التحصیلان کاربردی نبودن آموزش هایی است که دیده اند. اما نمایندگان مجلس باارائه این طرح به بی‌‏راهه رفته و ان قانون کار را قربانی می کنند .
دکتر منصور مناجاتی نیز در خصوص طرح اشتغال موقت گفت:هر چند ارائه کنندگان این طرح اعتقاد دارند که با ارائه آن فرصت های اشتغال زیاد می‌‏شود ، اما باید توجه کرد که خارج شدن بخش عمده‌‏ای از نیروی کار ، از شمول قانون کار ، تبعات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی سنگینی به دنبال خواهد داشت.
این استاد دانشگاه افزود : اگر قرار بود ، ارائه این قبیل طرح‌‏ها باعث ایجاد و افزایش فرصت‌‏های شغلی شود ، طرح‌‏هایی هم چون خارج شدن کارگران مناطق آزاد و کارگاه‌‏های زیر ۵ نفر از شمول قانون کار نیز می‌‏بایست باعث افزایش فرصت اشتغال می‌‏شد ، در حالی که قوانین مذکور تاثیری در ایجاد اشتغال و رونق بازار کار نداشته است.
وی گفت : در شرایطی که حداقل حقوق تعیین شده از سوی شورای عالی کار نیز تکافوی تامین حداقل زندگی را برای کارگران نمی‌‏کند ، چگونه عده‌‏ای گمان می‌‏کنند که با تصویب این طرح می‌‏توان به تامین زندگی کارگران امیدوار بود.
این کارشناس مسائل اقتصادی ، با اشاره به وضعیت بی کاری در جامعه گفت : البته با شرایط موجود که عده‌‏ ای تحت فشار بی کاری ، حاضر به توافق با کارفرمایان به قیمت‌‏های پائین نیز هستند ، شاید این طرح تا مدت زمان کوتاهی مشکل اشتغال را برطرف کند، اما مضرات آن بسیار بیشتر است ؛ چرا که خارج شدن عده کثیری از نیروی کار کشور از شمول قانون ، هرج و مرج ایجاد خواهد کرد.
یک کارشناس مسائل اقتصادی نیز در این خصوص گفت: طرح پیشنهادی نمایندگان مجلس در خصوص اشتغال موقت بیکاران ، کاهش فرصت شغلی نیست،بلکه امنیت سرمایه‌گذاری در بخش صنعت را کاهش می دهد.
دکتر محمود کمالی افزود : کارفرمایان در این طرح کارگران خود را بازخرید و برای این که از قانون کار معاف باشند، دوباره آنان را استخدام می‌کنند و هیچ نیرویی در این طرح از کار اخراج نمی شود.
وی اظهار داشت: طرح اشتغال موقت ضربه بزرگی به سازمان تامین اجتماعی وارد خواهد کرد، چرا که در این صورت کارگران مجبور نیستند بیمه ‌شوند.
این استاد دانشگاه شعارهای بی مورد برخی مسئولان که اشتغال موقت را تهدیدی برای کارگران می‌دانند را بیهوده خواند و افزود: بیکاری کشور ارتباطی به قانون کار ندارد.
کمالی خاطر نشان کرد: ایجاد فرصت های شغلی جدید در کشور نیازمند سرمایه گذاری کلان در بخش واحدهای تولیدی، جلوگیری از ورود کالای قاچاق و کاهش سود بانکی است.
این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد : هم اکنون انگیزه سرمایه گذاری برای کارهای تولیدی به دلیل اشتغال کاذب در کشور از بین رفته است./کد#۱۶۰۷جا

۱۷ آذر ۱۳۸۳ ۱۶:۷