کلیدملی : معاون طرح و برنامه سازمان تعزیرات حکومتی از برخورد با متخلفانی خبر داد که مخلوطی از آب، اسیدسولفوریک و گوگرد را به نام «آبلیمو» تحویل مردم می‌دادند.
به گزارش کلیدملی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان تعزیرات حکومتی، مجید سجادی پناه صبح امروز در برنامه “روز از نو” رادیو اقتصاد با موضوع اعتماد و دستگاه های نظارتی گفت: امروز سرمایه اجتماعی در کنار سرمایه اقتصادی و سرمایه انسانی بخشی از ثروت ملی به حساب می آید و هرچه سرمایه اجتماعی جامعه ای بیشتر باشد، آن جامعه ثروتمندتر خواهد بود.
معاون فناوری، طرح و برنامه سازمان تعزیرات حکومتی افزود: شاه کلید سرمایه اجتماعی، اعتماد ملی است و خود اعتماد ملی کلید استقرار جامعه مدنی است و امروز اعتماد ملی به عنوان دارایی در کشور در نظر گرفته می شود و قطعا شعار مقام معظم رهبری (مدظله العالی) با عنوان دولت و ملت، همدلی و هم زبانی در سایه اعتماد ملی به وجود خواهد آمد.
وی با اشاره به اینکه سرمایه اجتماعی منبع حل مشکلات در شرایط بحرانی است، اظهار داشت: خبررسانی شفاف و دقیق و مستمر موجب افزایش اعتماد عمومی است بنابراین خدمات دستگاه های دولتی باید به مردم اطلاع رسانی شود.
سجادی پناه در مورد عملکرد این سازمان به منظور اعتمادسازی در میان مردم گفت: سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان مبارزه با تخلفات اقتصادی است و در واقع یک سازمان قضایی کوچک در دل دولت است و خدماتی را در ۳ حوزه صلاحیتی خود انجام می دهد که منجر به افازیش اعتماد عمومی است.
وی رسیدگی به تخلفات بهداشتی را نخستین صلاحیت این سازمان عنوان کرد و گفت: در حوزه تخلفات بهداشتی اخیرا با متخلفانی برخورد کردیم که ۱۰ تن آب را با ۴ لیتر اسیدسولفریک و گوگرد مخلوط می کردند و به عنوان آبلیمو به فروش می رساندند و یکی از شرکت های تولیدکننده معروف را ۹۰۰ میلیون تومان جریمه کردیم.
معاون فناوری، طرح و برنامه افزود: یک کندوی عسل به طور طبیعی ۳ تا ۱۴ کیلو عسل دارد اما افرادی سودجو با تزریق شکر به کندوی عسل حدود ۸۰ کیلوگرم از کندو عسل برداشت کرده بودند که با این فروشندگان عسل تقلبی نیز برخورد کردیم.
وی گفت: موضوعات مهم دیگری نیز همچون برخورد با تولیدکنندگان روغن زیتون با تفاله زیتون و پارافین خوراکی و تخلفات لوازم آرایشی و بهداشتی نیز وجود دارد که سازمان تعزیرات حکومتی در کنار مردم است و به این موارد رسیدگی می کند تا مردم به حق واقعی خودشان برسند.
سجادی پناه دومین صلاحیت این سازمان را مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد و گفت: در برخورد با قاچاقچیان در واقع از تولیدکنندگان حمایت می کنیم چرا که قاچاق کالا، تولید سرمایه داران داخلی که سرمایه خود را برای اشتغال مردم به کار گرفته اند، هدف قرار می دهد.
وی افزود: در این خصوص سال گذشته ۶۷ هزار و ۵۰۰ پرونده در سراسر کشور به تعزیرات حکومتی ارجاع شده است که حدود ۱۱۵۰ میلیارد تومان متخلفان را جریمه کرده ایم.
معاون فناوری، طرح و برنامه سومین صلاحیت این سازمان را رسیدگی به تخلفات کالا و خدمات مطرح و تصریح کرد: در سال گذشته ۶۷۰ هزار پرونده کالا و خدمات در تعزیرات حکومتی مورد رسیدگی قرار گرفته است که بیشترن فراوانی تخلف مربوط به گرانفروشی، عدم صدور فاکتور و عدم درج قیمت بوده است.
وی افزود: تعزیرات حکومتی با همکاری دستگاه های نظارتی با ۱۰ درصد جایگاه داران متخلف به دلیل فروش اکتان تقلبی، کم فروشی و هوا فروشی برخورد کرده است یعنی این سازمان با همکاری ۳ هزار و ۴۰۰ بازرس سازمان صنعت، معدن و تجارت، ۱ هزار و ۴۰۰ بازرس اتاق اصناف کشور، بازرسان وزارت بهداشت، شرکت نفت، سایر دستگاه های کاشف و نیروی انتظامی به دنبال حفظ قوق شهروندی مردم است تا اعتماد مردم به حکومت روز به روز بیشتر شود.
سجادی پناه در ادامه این برنامه گفت: مردم می توانند شکایت های خود را از طریق تماس با شماره های ۱۲۴ و یا ۰۹۶۵۱ و ارسال پیامک به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۹۶۵۱ و یا اعلام شکایت در سایت تعزیرات حکومتی اقدام کنند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا هزینه خسارت به شکایت کنندگان تعلق می گیرد یا خیر، اظهار داشت: پرونده های تعزیرات حکومتی به دو صورت شاکی خصوصی و اعلام گزارش ست که در پرونده های دارای شاکی خصوصی متخلف به پرداخت جزای نقدی و حق شاکی محکوم می شود اما پرونده هایی که تنها اعلام گزارش تخلف انجام شده است طبق قانون متخلف به پرداخت جریمه در حق صندوق دولت محکوم می شود.
سجادی پناه در مورد پرداخت حق شاکی در تعزیرات حکومتی گفت:در سال گذشته ۷۶۰ میلیون تومان خسارت مردم را از اصناف متخلف دریافت و به حساب آنها واریز کرده ایم.
وی افزود: همچنین در پرونده ای مربوط به یکی از شرکت های خودرو سازی با بیش از ۱۲ هزار نفر شاکی خصوصی که فعالیتش منجر به ضرر و زیان مردم شده بود، توانستیم ۱۵۶ میلیارد تومان معادل ۱۳ میلیون تومان برای ۱۲ هزار نفر از شاکیان دریافت و به آنها پرداخت کردیم.