برنامه “گفت و گوی اقتصادی” با موضوع دستفروش ها در شبکه تلگرام و اینستاگرام یا قاچاق مجازی و با حضور دکتر محمد علی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی و دکتر مجید سجادی پناه کارشناس اقتصادی به روی آنتن رفت.

دکتر مجید سجادی تصریح داشت: این میزان قاچاق حتما یک شبکه منسجمی برای توزیع طلب می کند. چند طرح مبارزه با قاچاق کالا در این سطح برگزار شد اما جلوی قاچاق کالا را نگرفت. اصناف معتقد است تنها ۵ درصد توسط واحدهای شناسنامه دار آنها کالا قاچاق می شود.

وی با اشاره به اینکه برخی ها معتقد بودند کالاهای قاچاق در فروشگاه های مجازی وجود دارد، عنوان داشت: فروشگاه های مجازی ولی معتقد بودند کل تخلفاتی که در این مورد انجام می شود، بیشتر از ۲ درصد نیست و عمده کالاهای قاچاق توسط “شبکه های مجازی” صورت می گیرد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: ضلع دیگری از این شبکه توزیع دستفروش ها هستند. حدود ۴۵۰ هزار دستفروش در کشور فعالیت می کنند. در حقیقت جز این چهار حوزه، جای دیگری وجود ندارد که کالای قاچاق توزیع شود. مردم دائما بین این بخش ها پاس کاری می شوند و هنوز کسی نمی داند این حجم از قاچاق در کدام بخش توزیع می شود.

در ادامه دکتر محمد علی پورمختار به سایت ها اشاره کرد و گفت: سایت ها وضعیت مشخصی دارند؛ آنها ثبت شده اند و بر مبنای قانون تجارت الکترونیک به ویژه مواد ۳۳ و ۳۴ این قانون تکالیف روشنی تکالیف روشنی را برای فعالان بازار الکترونیک مشخص کرده است.

وی بیان داشت: ماده ۳۳ ناظر بر وظایف فروشنده است که در آنجا ذکر کرده است سایت ها باید مشخصات فنی و ویژگی های کالاها را در اختیار کاربران بگذارد. سایت همچنین باید هویت تامین کننده و نام تجاری آن و البته نحوه ارتباط با فروشنده را نیز در اختیار مشتری بگذارد. ماده ۳۴ نیز در خصوص وظیفه تامین کننده است؛ در این بند نیز اشاره شده است که آدرس محل تجاری باید دقیقا معلوم باشد. بنابراین در حوزه سایت ها شرایط مشخصی وجود دارد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در عین حال خاطرنشان کرد: البته شرایط فوق در حال حاضر رعایت نمی شود و کالاهای قاچاق و مسروقه به فروش می رود که علت آن عدم دسترسی به کالا و نبود نظارت است. حتی ممکن است کالایی که در سایت معرفی می شود با کالایی که به دست مشتری می رسد متفاوت باشد.

وی به تلگرام و اینستاگرام اشاره کرد و تصریح داشت: این شبکه های ارتباطی و اجتماعی حقیقتاً قابلیت کنترل و ارتباط ندارند. برای کنترل این شبکه ها باید سرورها به کشور منتقل شود وگرنه با فیلتر کردن کاری انجام نمی شود.

قابل ذکر است، برنامه “گفت وگوی اقتصادی” از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۴:۳۰ از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برناه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.