محمد باقر مجتبایی در برنامه ی “گفت‌وگوی اقتصادی” رادیو گفت‌وگو، بر ترسیم ظرفیت ها و چالش های کشور تاکید کرد و گفت: بدترین حالتی که می تواند اقتصادی را زمین گیر کند، رکود تورمی است، زیرا در این حالت اگر پول تزریق شود باعث افزایش نقدینگی می شود که یک عامل تورم زا است و اگر به بنگاه ها که ۸۰ درصدشان بانک محور هستند، پولی تزریق نشود، فعالیتی نیز صورت نمی گیرد.

برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” با موضوع مدیریت واردات تا مقابله با رکود و بیکاری و با حضور دکتر عبدالخالق سجادی کارشناس مسائل اقتصادی و مدیر اسبق بانکی، دکتر مجید سجادی پناه استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی و محمد باقر مجتبایی مشاور عالی اقتصادی اتاق اصناف روانه آنتن شد.

محمد باقر مجتبایی بر ترسیم ظرفیت ها و چالش های کشور تاکید کرد و گفت: بدترین حالتی که می تواند یک اقتصاد را زمین گیر کند، رکود تورمی است زیرا در این حالت اگر پول تزریق شود باعث افزایش نقدینگی می شود که یک عامل تورم زا است و اگر به بنگاه ها که ۸۰ درصدشان بانک محور هستند، پولی تزریق نشود، فعالیتی نیز صورت نمی گیرد.

وی در بیان چالش ها اظهار اشت: یکی از این چالش ها مسئله تعدد نظارت ها و دخالت دستگاه ها است. ۱۸۲ هزار ماده قانونی در کشور داریم. حدود دو هزار مجوز شناسایی شده است که حداقل ۷۰۰ مجوز وجود دارد.

مشاور عالی اقتصادی اتاق اصناف رتبه ایران در کسب و کار را نامناسب توصیف کرد و بیان داشت: اگر قرار است بحث رونق و خروج از رکود را داشته باشیم، اولین موضو ع این است که برخی از کارها پیچیده نیست و صرفا بهره وری
دستگاه ها بخصوص دستگاه های دولتی است. دولتی بودن اقتصاد وجه غالبی است که برای واردات و تولید و حتی توزیع با دولت باید همکاری شود.

در ادامه دکتر مجید سجادی پناه با اشاره به تلاش های دولت گفت: دولت با وجود این تلاش ها توفیقاتی نیز داشت؛ توانست تورم را کنترل کند، اقتصاد مقاومتی را پیگیری کرد، ولی اینکه تا چه حد محقق شده است را باید بررسی کرد.

وی با بیان اینکه ۱۱ عنصر برای اقتصاد مقاومتی شناسایی شده است، گفت: در برخی زمینه ها می توان این موارد را
اندازه گیری کرد؛ مانند کاهش اتکا بودجه به نفت. در سال ۹۳ روی کاغذ وابستگی بودجه به نفت ۳۱ درصد بود ولی در سال جاری ۲۵ درصد بود که نشان می دهد این سیر روندی کاهشی داشته است.

وی اضافه کرد: در سال ۹۴ به شدت با کاهش درآمد نفتی روبرو بودیم. بودجه قرار بود روی نفت صد دلاری بسته شود که در لایحه دولت ۷۰ دلار آمد ولی مجلس ۵۰ دلار بست و در نهایت دیدید که نفت تا ۲۰ دلار هم کاهش یافت و به این شکل اقتصاد ما را تحت تاثیر قرار داد.

این استاد دانشگاه همچنین به مسئله این روزها یعنی برجام اشاره کرد و افزود: توفیقات برجام با واکنش مثبت بورس همراه بود. نرخ سود بانکی دو درصد کاهش پیدا کرد، نرخ تسهیلات از ۲۹ درصد به ۱۸ درصد رسید. دولت همچنین به شدت دارد تک نرخی شدن ارز را پی گیری می کند.

کارشناس مسائل اقتصادی از بهبود فضای کسب و کار در سال ۹۴ گفت و اظهار داشت: رتبه ما از ۱۳۰ دنیا به ۱۱۸ رسید. البته دولت در ارسال برنامه ششم تاخیر داشت ولی دی ماه این کار را کرد که مجلس فرصت کافی برای بررسی برنامه را ندارد؛ موضوعی که برای بودجه نیز اتفاق افتاده است.

سجادی پناه به قاچاق کالا اشاره داشت و افزود: سال ۹۲ حدود ۲۵ میلیارد دلار کالا قاچاق شده بود که این میزان در سال ۹۳ به ۲۰ میلیارد دلار رسید. همچنین در سالی که گذشت ۲۷ میلیارد دلار برای خرید هواپیما داده شد که بر سر این موضوع بحث های زیادی شد.

وی ادامه داد: در سال ۹۴ دولت بسته هایی را برای خروج از رکود ارائه کرد که به تعبیر خیلی ها نتوانست گره از مشکلات رکورد کشور باز کند در حالی که ۲۵۰۰ میلیارد تومان به خودروسازها پول واریز شد.

شایان ذکر است؛ برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” هر شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۴:۳۰ از شبکه رادیو گفت‌وگو پخش می شود و فایل صوتی آن در سایت شبکه موجود است.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید