گروه سیاسی ؛ *دکتر مجید سجادی پناه ،    مشاور سابق وزیر دادگستری* ، در یاداشت پیش رو آورده است که ؛

🔸آن مردی که بدنبال اثبات مدیریت و شایستگی های خود در نظام سلامت بود، از وزارت بهداشت ” *رفت* “. ما از زمان ورود کرونا، با داشتن توهم استغنا وگرفتن ژست های خودکفایی، مانع آن شدیم که مدافعان حقوق بشر در دنیا بفهمند که امریکا با اعمال “تروریسم سلامت” از طریق تحریم های دارو و تجهیزات پزشکی چه فاجعه عظیم انسانی را در ایران رقم زد.

🔸سیکنال های که یکی پس از دیگری به جهان مخابره کردیم نظیر “جهان از کنترل کرونا در ایران حیرت کرده است”. “ما موفق ترین کشور در مدیریت کرونا بودیم”. “ما قطب تولید و صادرات واکسن در دنیا خواهیم بود” . “ما به امریکا واکسن صادر خواهیم کرد” . “ایران برای کمک به مهار کرونا در هند اعلام آمادگی می کند”. “مااجازه ندادیم صف دارو در کشور ایجاد شود” . “ما راه ۲۰ ساله را یکساله رفتیم” و….. . مهمتر از همه اینها، با مسدود کردن مرجع اعلام آمار رسمی فوتی های کشور یعنی سازمان ثبت احوال، که از تابستان سال گذشته تا کنون از اعلام آمار رسمی مرگ و میر منع شده است، موجب شدیم که آماری فوتی های که به دنیا اعلام می کنیم واقعی نباشد تا عمق جنایت آمریکا برای جهانیان پنهان بماند. ولی اگر استدلال های معاون وزیر بهداشت که آمار واقعی را معادل دو نیم برابر آمار رسمی می داند را مبنا قرار دهیم آنوقت قادر خواهیم بود که برای دنیا افشا کنیم که امریکا با راه اندازی ” *جنگ اقتصادی* ” به اندازه ” *جنگ نظامی ۸ ساله ایران و عراق* ” یعنی معادل۲۲۰ هزار نفر از مردم بی گناه ایران را بدلیل تحریم دارو به کام مرگ کشانده است.

🔸بزرگی این رقم ما را بیاد بمباران اتمی امریکا در هیروشیما و ناکازاکی می اندازد که در پی آن ۲۰۰ هزار نفر از انسان های بی گناه در آن کشور کشته شدند. قطعا این جنایت بزرگ علیه بشریت که در ایران رخ داده است می تواند باعث جریحه دار شدن افکار عمومی ، وجدان های بیدار و مدافعان واقعی حقوق بشر در جهان، علیه امریکا شود.

🔸ما با نیت خوب ولی در عمل، صورتمان را با سیلی سرخ نگه داشتیم و همه امورات مربوط به کرونا را به جهان، خیلی عادی و قابل کنترل نشان دادیم. در حالی که در عالم واقع نظام سلامت داشت از درون به فروپاشی می رسید ولی ما قادر نبودیم با پرده برداری از ماهیت ” *تروریسم پزشکی* ” امریکا، این کشور را بعنوان تحریم کنندگان دارو هم بعنوان ” *ناقض حقوق بشر* ” ، وهم بعنوان ” *قاتل انسان‌ها* ” به دنیا معرفی نماییم. تا شاید از این رهگذر با تسهیل در واردات دارو و تجهیزات پزشکی زیرساخت های سلامت کشور را مجددا بازسازی نماییم.

🔸از سوی دیگر تصویر سازی از چهره امریکا بعنوان یک تروریسم خونخوار و عامل کشتار این همه انسان بی گناه، نه تنها می توانست یک برگ برنده در عرصه بین المللی برای ما محسوب شود بلکه در داخل هم می توانست بعنوان یک عامل تولید کننده انسجام داخلی محسوب شود. زیرا تاریخ کشورمان به خوبی نشان داده است که همیشه وجود یک *دشمن مشترک* ، باعث هم‌گرایی و اتحاد ملی در بین مردم و اقوام مختلف در ایران می شود. اما در این برهه تاریخی، دولت خودش را به تنهایی، حلال تمام مشکلات داخلی و خارجی در زمینه کرونا به مردم معرفی کرد و بعد هم زیر بار سنگین مسئولیت آن ماند و این عامل و فرصت ” *همبستگی* ” جای خود را به یک تهدید بزرگتری یعنی ” *کاهش اعتماد عمومی* ” سپرد.

🔸اما سوال منطقی که در این زمینه قابل طرح می باشد آن است که چرا این همه سازمان های مدافع حقوق بشر که در کشورمان براه افتاده است در این زمینه خاص سکوت کرده اند و نتوانسته اند این مظلومیت ایرانیان را به جهان منعکس نمایند. در حالی که یک مترسکی مانند مسیح علی نزاد یا یک رسانه ساده توانسته است دنیا را در خصوص حقوق بشر، اعدام های ۶۷ و …. بر علیه ما بشوراند ولی ما قادر نبودیم با این همه نهاد و سازمان توجه دنیا را به این فاجعه بزرگ انسانی امریکا که در ایران رخ داده است، جلب نماییم.

🔸معاون حقوق بشر وزیر دادگستری کشور ما برای نقض حقوق بشر در میانمار بیانیه می دهد و آن را سکوت “مرگبار” جامعه جهانی تلقی می کند ولی در خصوص نقض حقوق بشر امریکا در کشور خودش که باعث این کشتار وسیع شده است عکس العملی نشان نمی دهد .

🔸ما برای انسجام بخشی در خصوص مقابله با فعالیت های تهاجمی حقوق بشری دنیا علیه کشور مان ستادی را از سال ۸۱ با ترکیب ۱۳ دستگاه زیر نظر شورایعالی امنیت تاسیس کرده ایم که کلیه امور مربوط به حقوق بشر در سطح داخلی، خارجی و بین المللی را پیگیری کند. این ستاد بخوبی قادر است که این فاجعه انسانی امریکا در ایران را مطابق ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که در آن تصریح شده است که ” *دسترسی افراد نیازمند به دارو حق همگانی است و جلوگیری از آن حتی در دوران جنگ نیز نباید بدون مجازات باقی بماند* ” پیگیری نماید. زیرا معاون وزارت بهداشت در ارتباط با تحریم‌ها و تهیه اقلام پزشکی به صراحت گفته است که ایران در تبادل مالی برای خرید دستگاه‌های پزشکی ازجمله ونتیلاتور و تخت‌های آی سی یو و همچنین واردات دارو با مشکلات بسیار جدی روبه‌رو است و دبیر کل جمعیت هلال‌احمر ایران نیز مدعی شده است که مردم ایران از «کمبود ۴۰۰ قلم دارو» به دلیل تحریم‌ها امریکا در رنج و عذاب قرار گرفته اند. این در حالی است که مطابق رأی موقت دیوان لاهه، ایالات‌متحده آمریکا ملزم گردیده است که به نحوی مقتضی، هر گونه موانع برآمده از دستور ۸ می ۲۰۱۸ بر صادرات آزاد دارو و تجهیزات پزشکی به ایران را مرتفع نماید. اماآقای جاستین واکر، مدیر روش های تحریم در موسسه یوکی فایننس، که نماینده بانک های بریتانیاست می‌گوید: “معامله با ایران در زمینه اقلام بشردوستانه و عملیات مربوط به آن پیچیده است. از نظر قانونی، دارو مشمول تحریم نیست اما اگر طرف معامله یک نهاد یا عامل تحت تحریم باشد، ارسال دارو مشمول تحریم خواهد بود”. یعنی به عبارت ساده تر صادرات دارو به ایران امکان پذیر نیست.

🔸براین اساس دیوان در رأی خود صراحتا” از آمریکا خواسته بودکه تمامی موانع ناشی از تحریم‌ها را در مورد صدور دارو، وسایل پزشکی، مواد غذایی و بازرسی‌های مربوطه به ایران را برداشته و تضمین دهد تا تراکنش‌های مالی مربوط به این رأی امکان‌پذیر باشد.در حالی که امریکا هیچ پایبندی به این رأی موقت نشان نداد و کاملا بر عکس، روند تحریم دارویی ایرانیان را سخت تر و محکم تر نمود به گونه ای که با ایجاد نگرانی و وحشت برای دولت‌ها، بانک‌ها و شرکت‌های دارویی خارجی عملاً مانع دسترسی ایران برای واردات داروها و تجهیزات پزشکی شد. موضوعی که می‌تواند نشانه‌ای واضح و آشکاری از اخلال در نظام درمانی ایران و نقض آشکار مفاد دستور موقت دیوان بین‌المللی لاهه باشد.

🔸ازاین‌رو، ستاد حقوق بشر ایران می تواند این عدم اجرای دستور دیوان را به‌عنوان مبنایی برای ایجاد مسئولیت بین‌المللی آمریکا و اتخاذ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از آن و دریافت غرامت مطرح نماید، یعنی ستاد باید با استناد به دلایل متقن ثابت کند که دولت ایالات متحده در واقع بطور عامدانه و نه صرفا بطور یک اشتباه و خطا در کنش و واکنش حقوقی، بلکه با توجه به نظریه تعمد و اعمال اراده یکجانبه، باعث این کشتار وسیع در ایران شده است. و درست همانند خود امریکای ها که ایران را بارها و بارها در محاکم مختلف ایالات متحده به پرداخت مبالغ متعدد در خصوص پرونده های بی‌ربط اقدامات دولت ایران، محکوم کردند، ایران هم می‌تواند در محاکم بین‌المللی طرح دعوی نماید و با دعوت از کارشناسان سازمان بهداشت جهانی ابعاد این فاجعه انسانی را ارزیابی نمایند تا این که مشخص شود چه افرادی جان خود را به دلیل کمبود دارو چه کسانی جان خود را به دلیل کمبود تجهیزات بهداشتی از دست داده اند.

🔸و متناظر با همین رویکرد در دادگاه‌های داخلی ایران نیز قانون ماده واحده صلاحیت محاکم دادگستری درباره مسئولیت مدنی دول خارجی اصلاحیه سال ۱۳۹۰، این امکان را به قربانیان اعمال خلاف حقوق بین‌الملل ایالات متحده می‌دهد که علیه این دولت و مقامات رسمی آن اقامه دعوی کنند و در آینده احکام صادره از محل اموال احتمالی توقیفی ایالات متحده نیز قابل اجرا خواهد بود.

🔸یعنی خانواده های متوفی ها می توانند حسب قاعده ” *هدرنرفتن خون مسلمان”* که در آن تاکید می کند که:
خونبهای شخصی را که قاتل او شناسایی نشده است، بیت‌المال می‌پردازد. و یا هر گاه شخصی در اثر ازدحام جمعیت کشته شود پرداخت دیه بر عهده بیت‌المال خواهد بود ، و یا این که هر گاه قاتل عمد پس از ارتکاب قتل متواری شود و یا همچنین مأموری در مسیر وظایف قانونی خود تیراندازی کند و شخص محقون‌الدمی را به قتل برساند پرداخت دیه بر عهده بیت‌المال خواهد بود، و یا ……..
🔸یعنی افرادی که بدیل تحریم های دارویی و پزشکی و تاخیر در دریافت واکسن جان خود را از دست دادن را می توان مشمول این قاعده دانست و معادل دیه آنرا از امریکایی ها مطالبه نمود و آنرا تحت عنوان مسئولیت کیفری بین‌المللی با موضوع جنایت علیه بشریت متوجه آن کشور کرد و احکام صادره را از محل اموال احتمالی توقیفی ایالات متحده به اجرا نزدیک نمود.

🔸همه این اینها در سایه انعکاس مظلومیت مردم ایران و همراهی افکار عمومی جهان میسر خواهد بود بیاد داشته باشیم که مظلومیت همیشه می تواند حماسه بیافریند. نزدیک به ایام محرم هستیم و می توانیم از فلسفه عاشورا در این زمینه درس بگیریم. همیشه برای ما گفتند که عاشورا ترکیبی است از حماسه و مظلومیت است و این دو مفهوم به طور کلی تفکیک ناپذیرند. چشم تاریخ, چنین ” *حماسه* ” شکوه بار و چنین ” *مظلومیت* ” خونرنگی را, در سراسر حیات بشریت, به خود ندیده است. عاشورا, حماسه است زیرا امام حسین(ع) یک تنه و بی سلاح در مقابل یک حکومت وحشی ایستاد. و عاشورا مظلومیت است به دلیل;
بی وفایى دعوت کنندگان نسبت به آن امام، کشتن مهمان، بستن آب به روى آن حضرت و یاران و زنان و کودکان اهل بیت او، جنگ نا برابر سى هزار نیروى مجهّز در برابر ۷۲ تن، کشتن کودک شیرخوار، حمله به کودکان و زنان، آتش زدن خیمه ها، تاختن اسب بر پیکر شهدا، سرها را بالاى نیزه بردن، جلوگیرى از دفن پیکر شهیدان، اسارت زنان و کودکان آل پیغمبر(صلى الله علیه وآله) و گرداندن آنها در شهرهاى مختلف و جهات دیگر مظلومیّت، همه از ویژگى هاى این حادثه است که آن را از حوادث مشابه دیگر جدا مى سازد.

🔸بنابراین اگر *مظلومیت* در خدمت *حماسه* قرار بگیرد و حماسه در خدمت *پیام* به دنیا ، آنگاه آن واقعه می تواند *جاودانه* بماند. یعنی اگر مظلومیت ۲۲۰ هزار نفر مردم کشته شده در کشور جنبه احساسی و عاطفی پیدا کند جنایت های امریکا در اذهان مردم و دنیا فراموش نشدنی و پیامش برای تمامی افکار عمومی جهان همیشه زنده خواهد ماند. منتهی شرط آن این است که باور کنیم که *مظلومیت به اندازه ایستادگی حماسه می آفریند.*