سجادی پناه 27 فروردین 1399 - 4 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0
گزارش تفریغ بودجه شلیک مستقیم دولت به اعتماد عمومی

مناظره تلویزبونی نوبخت و عادل آذر برای 4.8 میلیارد دلار گم شده یک مطالبه ملی است

آقای رئیس جمهور توضیح شما قانع کننده نیست! تخلف 4.8 میلیارد دلاری در شرایطی که ویروس کرونا بسیار را به زیر خط فقر افکنده شلیک مستقیم ...

به گزارش بولتن نیوز، آقای رئیس جمهور توضیح شما قانع کننده نیست! تخلف 4.8 میلیارد دلاری در شرایطی که ویروس کرونا بسیار را به زیر خط فقر افکنده شلیک مستقیم به اعتماد عمومی است؛ منتظر مناظره نوبخت و عادل آذر در صدا و سیما هستیم

 دکتر مجید سجادی پناه – استاد دانشگاه در رابطه با اخبار 4.8 میلیارد دلار ارز دولتی گم شده نوشت: گزارش تفریغ بودجه سال 97 برگ زرین دیگری بود که متاسفانه بر عملکرد نامطلوب مجلس دهم نشست وکلکسیون ناکارآمدی آنرا کامل نمود .

مطابق قانون ، رئیس دیوان محاسبات کشور مکلف بوده که حداکثر تا آخر دیماه هر سال گزارش تفریغ بودجه سال قبل را به مجلس ارائه کند. آقای عادل آذر می گوید گزارش را در موعد مقرر تقدیم هیت رئیسه نموده ولی شرایط کرونای حاکم بر کشور مانع رسیدگی به آن توسط نمایندگان مجلس شده است.
این گفته در حالی است که همه مسولین ارشد کشور بر این نکته متفق القولند که در اواخر بهمن ماه متوجه حضور کرونا در ایران شده اند! مگر این که رئیس محترم دیوان محاسبات و نمایندگان مجلس اطلاعات دیگری داشته باشند که مسولین و مردم از آن غافل مانده باشند؟!
بنابراین مجلس یک ماه فرصت کافی داشته است که به این گزارش و تخلفات بسیار مهم مندرج در آن رسیدگی نماید. اما به واقع چرا نمایندگان محترم مجلس حاضر به بررسی چنین گزارشی نشده اند؟ آیا بررسی آن را مانع جدی حمایت دولت در انتخابات پیش رو -مجلس یازدهم -از خودشان می دانستند؟ و یا …..؟
به هر ترتیب ، بررسی گزارشی با این درجه از اهمیت به ماه های آخر مجلس حواله داده شده است و این شائبه راتقویت نموده که اساسا برخی از نمایندگان از اول هم قصد نداشتند آنرا بررسی کنند زیرا با عدم بررسی آن نهایت لطف را به دولت کرده و اگر برای مجلس یازدهم موفق به کسب آرا نشدند حداقل در آینده در بدنه دولت جایگاهی را برای خودشان دست و پا کنند!
صرفنظر از نیات درست یا غلط نمایندگان با توجه به رد صلاحیت گسترده آنها توسط شورای محترم نگهبان ، اعلام این گزارش بخصوص تخلفات چهار میلیارد و هشت صد میلیون دلاری آن در چنین شرایط زمانی که کسب و کار مردم بر اثر کرونا آسیب جدی دیده و بسیار از مردم به خاطر آثار اقتصادی این ویروس به زیر خط فقر افتاده اند شلیک مستقیم به اعتماد عمومی آنها تلقی می شود. زیرا مردم مردد مانده اند که آیا عدم استطاعت مالی دولت در پرداخت وام یک میلیون تومانی به دو میلیون خانوار را باور کنند یا تخلفات مربوط به چهار میلیارد هشتصد میلیون دلاری که تقریبا معادل ۳۷ برابر رقم چنین رقمی است که قرار است در ماه مبارک رمضان آنهم نه به صورت بلاعوض بلکه به عنوان وام به انها پرداخت نمایند؟
به هر حال توضیحات رییس جمهور محترم در جلسه هیت دولت امروز به هیچ وجه قانع کننده افکارعمومی نبوده و لازم است که به آقای نوبخت ماموریت داده شود که آن هم نه به صورت یکطرفه با رسانه ها که عادت جناب ایشان است بلکه در یک مناظره تلویزیونی رودروی با آقای عادل آذر قرار گرفته و زوایای پیدا و پنهان این گزارش را برای مردم عزیزمان تشریح نماید تا ضمن انعکاس توانایی پاسخگویی دولت به نمایندگان مردم، حقیقتی که بر اثر گفتگوی بین این دو عزیر برای مردم مکشوف می شود نیز باعث شود که اعتماد عمومی در جامعه تقویت گردد.

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *