سجادی پناه 01 خرداد 1402 - 6 ماه پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

مصرف آب مهاجرین افغانی در ایران 447 میلیارد لیتر است!

حق آبه ایران از افغانستان 820 میلیون متر مکعب است. اگر مهاجرین افغان را 7 میلیون نفر و میزان مصرف آب روزانه را برای هر ساکن ایرانی  175 لیتر بدانیم که شامل آشامیدن 5 لیتر ، پخت و پز 10 لیتر، حمام و شستشو 50 ، لباسشویی 20 ، ظرف شویی 15 ، مصارف بهداشتی 30 ، نظافت خانه 10 و مصارف متفرقه 17 لیتر خواهد بود آنگاه مصرف سالانه این جمعیت بزرگ و تبدیل لیتر به متر مکعب، ما را به عدد وحشتناک  447 میلیون متر مکعب مصرف سالانه آب افغانستانی ها در ایران می رساند . که تقریبا معادل حجم آب سد کرج است که تهرانی ها را سیراب می کند.
اگر طالبان فضا را به یک اقدام قهر آمیز بکشانند که ایران مجبور شود این مهاجرین را به کشور خودشان برگرداند آنگاه حکومت طالبان می بایست نزدیک به همین میزان حق آبه را برای این جمعیت کثیر که به افغانستان بر می گردند، تامین نمایند.
بنابراین امارت طالبان می بایست 1.5 برابر حق آبه توافق شده در سال 51 را به ایران تحویل دهد تا مصرف هموطنان مهاجر خود را نیز تامین نماید .
فراموش نکنیم که این خدمت بزرگ صرفنظر از مبالغ عظیمی است که ایران بابت یارانه نان و انرژی و … که مورد استفاده این مهاجرین افغانی است، پرداخت می کند.
سجادی پناه – استاد دانشگاه

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *