اقتصادی 24 فروردین 1399 - 4 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
کپی شد!
0
ماجرای دریای متلاطم بازار سرمایه در روزهای آخر سال 98

طناب‌کشی‌های بورس تمام شد/ محمدی رفت تا قالیباف دوباره رئیس شود

با رفتن محمدی و بازگشت مجدد قالیباف اصل، طناب‌کشی‌ها در بورس نیز تمام شد تا بازار سرمایه‌ای که با دریایی از نقدینگی روبرو و رشد قابل‌توجهش همه را غافلگیر کرده بود، روزهای متلاطم آخر سال 98 را دیگر به خود نبیند.

گروه اقتصادی: امروز (۲۳ فروردین) جلسه شورای عالی بورس ساعت ۱۶ در محل سازمان بورس برگزار شد. در این جلسه با توجه به استعفای شاپور محمدی از ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار که مدتی پیش مطرح‌شده بود، نهایتاً با جانشینی حسن قالیباف اصل با اکثریت آراء به‌عنوان سکان‌دار جدید این سازمان موافقت شد.
 
طناب‌کشی‌های بورس تمام شد/ محمدی رفت تا قالیباف دوباره رئیس شود
 
به گزارش بولتن نیوز، با رفتن محمدی، طناب‌کشی‌ها در بورس نیز تمام شد. هفته دوم اسفند 98 بود که محدودیت نوسان قیمت از 5 درصد به 2 درصد تغییر کرد. از همان ابتدا به نظر می‌رسید این محدودیت اعمال‌شده، دور از نظارتِ رئیس شورای عالی بورس باشد. در تاریخ 17/12/98، طبق بخشنامه‌ای از طرف وزیر اقتصاد، این مصوبه لغو شد، و دامنه نوسان به حالت عادی برگشت.
 
از همان روزها مشخص بود، اختلاف‌نظر عمیق مابین تصمیم گیران کلانِ بازار سرمایه وجود دارد؛ خبر استعفای محمدی که در بولتن نیوز نیز درج شد و با تکذیب شدید هم همراه بود، گویای این اختلافات بود.
 
در این بین، دکتر سجادی پناه – مشاور سابق ریس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری – بارها در پیام‌های توییتری، نسبت به تأثیرات منفی این تصمیمات خلع الساعه و حواشی بسیاری که هرروز بازار سرمایه را متلاطم می‌کرد، هشدار می‌داد و معتقد بود اگر نقدینگی که در بورس به تولید و رشد اقتصادی کمک می‌کند، فراری داده شود باعث افزایش قیمت دلار، سکه و مسکن خواهد شد که برای این اقتصاد همیشه در تحریم یک سم مهلک به شمار می‌رود.
 
https://www.bultannews.com/files/fa/news/1399/1/19/1258931_430.jpg
 
سونامیِ نقدینگی با شروع سال 99، شاخص کل را به مرز 600 هزار رساند. این بار مجدداً شایعه برکناری؟! یا استعفای؟! رئیس سازمان بورس، تیتر اول فضای مجازی شد و دوباره همان داستان تأیید، تکذیب، تأیید، شروع شد. تا اینکه در آخرین ساعات چهارشنبه 20/1/99، دست‌های بی‌قرار، کار خودشان را کردند و قوانین خلق‌الساعه را روانه کدال کردند که هدفی جز محدود کردن رشد شاخص کل، از آن برداشت نمی‌شد.
 
طبق این قوانین در تغییرات 20 درصدی نماد به‌جای 60 دقیقه 1 روز متوقف می‌شد. پیش‌ازاین اطلاعیه شفاف‌سازی اختیاری بود و از این به بعد الزامی می‌شد. به نظر ناشر دیگر نمی‌توانست بگوید عرضه و تقاضا عامل اصلی گران شدن سهم است و باید دلایل مشخص در رابطه با سودآوری و سایر عوامل درونی شرکت می‌آورد وگرنه حجم‌مبنا برای یک دوره 10 روزه دو برابر عدد فعلی می‌شد.
 
طناب‌کشی‌های بورس تمام شد/ محمدی رفت تا قالیباف دوباره رئیس شود
 
در توقف برای کنفرانس حداکثر زمان توقف از 2 روزبه 4 روز تغییر کرد؛ البته اگر ناشر به سؤالات کنفرانس درست جواب نمی‌داد و دلایل درستی نمی‌آورد، برای 10 روز حجم‌مبنا 3 برابر وضعیت قبل می‌شد.
 
این قوانین که قرار بود 25 فروردین‌ماه اجرایی شوند، به‌شدت بازار سرمایه را به هم‌ریخت… هیچ‌چیز مانند قبل نبود و سهم‌ها روند قبلی خود را طی نمی‌کردند.
 
انتقاد از عملکردِ خودسرانه بورس در تحدیدِ رشد بازار سرمایه و سرمایه گریزی از بورس نیز شدت گرفت تا اینکه دکتر شاپور محمدی استعفای خود از ریاست سازمان بورس را ارائه کرد. جلسه شورای عالی بورس عصر امروز شنبه و با ریاست فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد تا این تصمیمات و قوانین جدید ملغی شود.
 
همچنین شورای عالی بورس با استعفای دکتر شاپور محمدی موافقت کرد و دکتر حسن قالیباف ریاست جدید سازمان بورس و اوراق بهادار را بر عهده گرفت.
 
طناب‌کشی‌های بورس تمام شد/ محمدی رفت تا قالیباف دوباره رئیس شود
 
قالیباف به‌عنوان یازدهمین سکان‌دار تاریخ بورس ایران پس از فریدون مهدوی (۱۳۴۶-۱۳۴۹)، فضل اله مهرپور (۱۳۴۹-۱۳۵۲)، داریوش خزیمه علم (۱۳۵۲-۱۳۵۳)، منصور ضابطیان (۱۳۵۳-۱۳۵۹)، اله وردی رجایی سلماسی (۱۳۵۹-۱۳۷۶)، سیداحمد میرمطهری (۱۳۷۶-۱۳۸۲)، حسین عبده تبریزی (۱۳۸۲-۱۳۸۴)، علی صالح آبادی (۱۳۸۴-۱۳۹۳) و محمد فطانت (۱۳۹۳-۱۳۹۵) و شاپور محمدی (۱۳۹۵-۱۳۹۹) عهده دار چرخاندن بازار سرمایه کشور شده است.
 
حسن قالیباف دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران داشته و پیش‌ازاین رئیس دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشگاه الزهرا بود. قالیباف اصل در رزومه خود، عناوینی مختلفی چون مدیر عاملی شرکت بورس اوراق بهادار تهران به مدت ۱۰ سال و مدیرعاملی برخی شرکت‌های سرمایه‌گذاری از جمله ایرانیان و امید را دارد.
 
 
انتهای پیام/#

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *