سجادی پناه 24 فروردین 1399 - 4 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0
دکتر مجبد سجادی پناه:

سخنی کوتاه با رئیس جدید سازمان بورس اوراق بهادار

آقای قالیباف! تصدیق می فرمایید دانش و مهارتی که شما را به اینجا رسانده است برای ماندنتان در جایگاه رئیس سازمان بورس کفایت نمی کند. پس همواره باید بیاموزید و با شجاعت مبارزه کنید چون بازار بورس محملی برای آزمون و خظا مدیریتی نیست

سخنی کوتاه  با رئیس جدید سازمان بورس اوراق بهادار
گروه اقتصادی: در طی هفته گذشته با انتشار یادداشت هایی از دکتر مجبد سجادی پناه، مشاور سابق وزیر دادگستری به فراز و فرودهای و باید و نباید های بورس در مدیریت رئیس سابق این سازمان پرداختیم و هماطور که پیش بینی کردیم شاپور محمدی جای خود را به حسن قالیباف اصل داد تا وی سکان این مرکز اقتصادی حساس را در دست بگیرد.

به گزارش بولتن نیوز، دکتر مجید سجادی پناه در خصوص با توجه به تغییرات صورت گرفته در سازمان بورس که با دستور وزیر اقتصاد صورت گرفت و حضور مدیریت جدید در این سازمان در یادداشتی باید ها و نبایدهایی که در آتی باید از سوی مدیران مربوطه مورد توجه قرار گیرد پرداخته است تا شاهد رونق هر چه بیشتر این بخش مهم اقتصادی در کشور باشیم.

در یادداشت سجادی پناه آمده است: جناب آقای قالیباف شما نیک می دانید بازار سرمایه ایران به یمن تلاش های صورت گرفته در سال های اخیر (دو دهه گذشته ) به یکی از ارکان تأمین منابع مالی کشور تبدیل شده است و شاید امروز با احتیاط بتوان گفت که اقتصاد ایران از “بانک مبنا” بودن به حالت “بورس مبنا” شدن در حال .تغییر وضعیت است. این سازمان به خوبی توانسته است تا به امروز مانع انفجار بمب ساعتی نقدینگی کشور شود. افزایش چهار ونیم برابر حجم نقدینگی در دولت آقای روحانی و نشاندن اقتصاد کشور بر روی این بمب ساعتی – نقدینگی – که تصور انفجار و به حرکت درآمدن سایر بازار های دیگر نظیر بازار ارز ، مسکن، طلا که به تبع آن رخ می دهد ، بدن هر ایرانی را به لرزه در می آورد چه برسد به وقوع قطعی آن! اما بازار بورس بخوبی توانست این نقدینگی سرگردان را پشت دیوارهای بلند خود محبوس و مدیریت نماید.
سخنی کوتاه  با رئیس جدید سازمان بورس اوراق بهادار

از سوی دیگر بازار سرمایه قادر شده است که جایگاه خود را در میان اقشار مختلف مردم و در کنار سایر بازارهای دیگر پیدا و تقویت نماید به گونه ای که امروز میلیون ها سرمایه گذار خرد و کلان کشور از دورترین نقاط این سرزمین با این بازار ارتباط می گیرند و از آن ارتزاق می کنند

اما همه می دانیم که این بازار هنوز قادر نیست بعنوان نبض اقتصادی کشور عمل نماید و ما را از بیماری های که در درون اقتصاد وجود دارد آگاه سازد اما پیش بینی می شود که در آینده نزدیک به این مقصود نیز نائل شود. به همین دلیل چند نکته ای را از باب یادآوری تقدیم حضورتان می کنم :

1- اقدام پشت پرده شما برای تعلیق قوانین هفته پیش ستودنی بود. زیرا همگان مشاهده کردند که تغییر ضریب دامنه و حجم مبنا در اواخر سال گذشته چگونه گسل های بازار ارز و سکه را فعال نمود. سکه ، از مرز شش و نیم میلیون و دلار ، از مرز پانزده هزار و پانصد تومان عبور کرد. امروز دیگر برکسی پوشیده نیست که ثبات قوانین و مقررات به همان اندازه “امنیت نظامی” برای سرمایه داران مهم و تاثیر گذار می باشد. پس از شما انتظار می رود که حریم مدیریتی بورس را مانند حریم خانواده خود بدانید تا کسی اجازه ورود و تاثیرگذاری برآن را نداشته باشد. تا دیگر مافیای پول و قدرت قادر نباشند برای کسب رانت های بزرگ از جایگاه شما برای وضع یا ابطال قوانینی سوء استفاده نمایند.

2- رقابت بین کارگزاری ها درخدمت رسانی به این قشر عظیم سرمایه گذار می بایست مورد تشویق و ترغیب قرار گیرد. متاسفانه آنها با درآمدهای میلیاردی هنوز نتوانسته اند ساختار و امکانات خود را متناسب با افزایش تعداد مشتریان توسعه دهند. امکاناتی که برای حداکثر صد هزار نفر پیش بینی شده است چگونه می تواند به یک میلیون نفر سرویس دهد.اما دریغ از اندکی پاسخگویی! آنها در قبال وجوهی که تحت عنوان کارمزد می گرند به هیچ وجه خدماتی متناسب با آن ارائه نمی کنند!

3- فن آوری سازمان بورس باید تقویت اساسی شود . هسته معاملات دیگر قادر نیست بار سنگین این همه عرضه و تقاضا را به دوش بکشد. متوقف شدن آن در هنگام معاملات چه بسا موجب ورود خسارت به سرمایه گذاران و دلسردی آنها شود.

4- شفافیت اطلاعات موضوع مهمی است که تمایل ندارم راجع به آن صحبت کنم زیرا شعارهای بسیاری در این رابطه از زبان برخی مدیران شنیدیم ولی در عمل مشاهده کردیم که چه رانت های و فساد های بزرگی زیر چتر این شعار متولد گردید. اما شما با تجربیات ارزشمند خود، بهتر از نویسنده می دانید که گزارشات ارسالی از سوی برخی از شرکت ها که مبنای معاملات سرمایه گذاران واقع می شود دقیق و کامل نبوده و نیست. برخی از این شرکت ها امروز اطلاعاتی را برای سازمان بورس ارسال می کنند ولی روز دیگر به راحتی آنرا تغییر می دهند و به هیچ وجه پاسخگویی سرمایه گذارنی نیستند که براساس داده آنها اقدام به معامله کرده و چه بسا ضرر های سنگین را متحمل شده اند. ولی امیدواریم که شما با این ابزار شفاقیت بر مافیایی بورس غلبه و این بازار مهم و بزرگ را از گروگان آنها خارج نمایید.

5- سازو کارهای عرضه اولیه که خوشبختانه هم مورد توجه دولت واقع شده – برای فروش شرکت های در اجرای اصل 44 قانون اساسی – و هم مورد استقبال مردم قرار گرفته ، نیازمند بازنگری اساسی است تا از این رهگذر مشخص گردد چه کسانی بعد از روز اول بازگشایی قادر می شوند سهام میلیونی این شرکت ها را از کف بازار بربایند.

6- و نکته پایانی این که، بازار بورس بسیار بزگ شده است و دیگر محملی برای آزمون و خظا مدیریتی نیست و هرکسی نمی تواند با ادعای “رانندگی کردن” پشت فرمان این سازمان بنشیند وآن را نه دریک جاده کفی بلکه در یک جاده پرپیچ و خم “اقتصاد تحریمی” براند. قطعا برای راننده در چنین مسیر دشوار و خطرناکی، حق هیچگونه اشتباهی قابل تصور نیست زیرا کوچکترین خطای او ، ماشین و سرنشینان آن را به ته دره هدایت خواهد کرد پس برای اداره چنین سازمان بزرگی نیاز به مهارت گوناگونی وجود دارد که ریس آن باید خود را از همین امروز به آنها مسلح نماید. تصدیق می فرمایید دانش و مهارتی که شما را به اینجا رسانده است برای ماندنتان در این جایگاه کفایت نمی کند. پس همواره باید بیاموزید و با شجاعت مبارزه کنید .توفیق روزافزون قرین راهتان باد.

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *