سجادی پناه 26 مرداد 1396 - 6 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0
گفته هایت در سپهر نظامی کشور همچنان درخشنده باقی خواهد ماند:

دولت دوازدهم بدون دهقان فداکار

رشد جهشی تولیدات موشکی، توسعه تجهیزات توام با ارتقاء نوآوری و فن آوری های نوین، برقراری تعامل سازنده بین ارتش و سپاه و همچنین نوسازی بخش مهمی از سامانه های صنعتی وزارت دفاع، پاسخ اش کنار گذاشتن از کابینه نیست زیرا هیچ دلیلی وجود ندارد که مدیر دولت قبل که بالاترین رای را در بین وزیران دولت جدید در مجلس شورای اسلامی می آورد و از ساعت 5 صبح تا 9 شب کار می کند به این راحتی از کابینه کنار گذاشته شود.

روه سیاسی: دکتر مجید سجادی پناه، استاد دانشگاه، در یادداشت پیش رو که به پاس خدمات حسین دهقان در وزارت دفاع دولت یازدهم نگاشته شده، آورده است: رشد جهشی تولیدات موشکی، توسعه تجهیزات توام با ارتقاء نوآوری و فن آوری های نوین، برقراری تعامل سازنده بین ارتش و سپاه و همچنین نوسازی بخش مهمی از سامانه های صنعتی وزارت دفاع، پاسخ اش کنار گذاشتن از کابینه نیست زیرا هیچ دلیلی وجود ندارد که مدیر دولت قبل که بالاترین رای را در بین وزیران دولت جدید در مجلس شورای اسلامی می آورد و از ساعت 5 صبح تا 9 شب کار می کند به این راحتی از کابینه کنار گذاشته شود.
به گزارش بولتن نیوز، متن این یادداشت که به صورت اختصاصی در اختیار خبرنگار ما قرار گرفته، به شرح زیر است:
ایجاد قدرت، حفظ قدرت و بهره برداری از قدرت، سه مولفه اصلی اقتدار ملی هر کشوری محسوب می شود. اهمیت قدرت و حضور آن در عرصه سیاست، به مثابه ی نقش پول در روابط اقتصادی است. اندیشمندان معتقدند که قدرت همان کاری را در سیاست می کند که پول در اقتصاد جهانی انجام می دهد. نقش وزیر دفاع در تولید قدرت و نمایش آن در دولت یازدهم برکسی پوشیده نیست. اگرچه نمی توان انکار نمود که در فرایند برجام دیپلمات های سیاسی ما نهایت استفاده را از مولفه سوم یعنی (بهره برداری از قدرت) بعمل آوردند اما کمتر کسی به نقش دهقان به عنوان وزیر دفاع در تولید و نمایش آن قدرت توجه نمود. براستی اگر در دنیای تجارت کالای برای فروش نباشد قدرت مذاکره، چانه زنی و دیپلماسی تجاری برای فروش آن کالا چه معنی پیدا می کند؟!
فراموش نکنیم آنچه که ما را در روبروی قدرت های 1+ 5 نشاند، تنها قدرت مذاکره دیپلمات های سیاسی کشورمان نبود. همه به روشنی تشخیص می دادند که آن فقط سایه شیر بود ولی خود شیر یعنی “قدرت نظامی و هسته ای” در پشت سر مذاکره کنندگان چنان استوار ایستاده بود و توسط ابرقدرت ها دیده می شد که آنها مجبور شدند گزینه های نظامی خود را از روی میز به پشت میز منتقل کنند. زیرا آنها نیشتر این قدرت جمهوری اسلامی را در جنگ های نیابتی منطقه بر پشت و پهلوی خود احساس کرده بودند.
دولت دوازدهم بدون دهقان فداکار
دهقان وزیری با سواد، با دقت و با شناخت کامل از تحولات داخلی و بین المللی است که در 25 سالگی توانسته بود امنیت تهران را در مقابله با منافقین در دهه 60 بوجود بیاورد و حالا در اوج پختگی قادر شده است امنیت کل کشور را در یک منطقه به شدت نامن از طریق هماهنگی با نیروهای مسلح ایجاد نماید. او امروز در سن 60 سالگی از چنان جایگاهی در عرصه بین الملل صحبت می کند که گویی کشورش یک ابرقدرت تمام عیار است. اطلاق لفظ “بی معرفت” به ابر قدرت نوظهور روسیه و “حرف مفت زدن” به ابرقدرت امریکا که رئیس جمهورش به تازگی و بدون لباس اخلاق، برهنه وارد عرصه سیاست شده است از شجاعت های منحصر به فرد ایشان است. زمانی که موشک های ساخته شده او به دیرالزور سوریه اصابت کرد همه باورکردند که او صرفا شعار نمی دهد و هنگامی که به ولیعهد جوان عربستان نهیب زد که اگر آن کشور هرگونه حماقتی کند به جز مکه و مدینه تمام شهرهای آن را ناامن خواهیم کرد تمام معادلات و محاسبات منطقه را بهم ریخت.
ایجاد سدی محکم در برابر داعش که تا 25 کیلومتری مرزی ایران آمده بودند و پیروزی های پی در پی رزمندگان مان در دو کشور سوریه و عراق نتیجه عملیات برنامه ریزی شده او در وزارت دفاع در تامین زیرساخت های مورد نیاز نیروهای مسلح بود او با 2.5 برابر کردن بودجه وزارت دفاع و افزایش 69 درصد تولیدات دفاعی توانست 216 طرح عملیاتی را در دولت یازدهم به نتیجه برساند و محصولات آنها را در اختیار نیروی های مسلح قرار دهد. پیروزی های چشمگیر او و همرزمانش در منطقه، تحلیلگران سیاسی را به وحشت انداخت که آیا رهبری جهان اسلام در آینده از دست عربستان خارج و به ایران منتقل خواهد شد؟
آنانی که نگران تعامل با جهانیان اند و با این فرمول قصد دارند نیروهای انقلاب را با برچسب تنش زا بودن از دایره مدیریتی نظام حذف کنند باید بدانند که دانش، تسلط حرفه ای توام با روحیه جهادی دهقان از او یک نظامی فرهیخته ای ساخته که بخوبی قادر است مرز بین نمایش قدرت و ایران هراسی را بشناسد بنابراین چنین برچسب ها بر پیشانی مدیریتی او نمی چسبد چرا که او به فراست دریافته است که راه تعامل با جهانیان از بزرگراه قدرت عبور می کند و اگر چشم بر این واقعیت ببندد بزودی دشمنان قسم خورده انقلاب واژه “تسلیم” را جانشین واژه “تعامل” با جهانیان خواهند کرد.
با این رویکرد به نظرم واژه اعتدال و تعامل در دولت دوازده ام نیازمند بازنگری است تا این شائبه در ذهن افکار عمومی بوجود نیاید که نیروهای انقلابی نظیردهقان ها و پورمحمدی ها که با تمام وجود در دهه 60 با جانفشانی،نهال انقلاب را در برابر طوفان های منافقین حفظ کردند در دهه 90 که انقلاب درخت تنومندی شده براحتی کنار گذاشته شوند.
دولت دوازدهم بدون دهقان فداکار
رشد جهشی تولیدات موشکی، توسعه تجهیزات توام با ارتقاء نوآوری و فن آوری های نوین، برقراری تعامل سازنده بین ارتش و سپاه و همچنین نوسازی بخش مهمی از سامانه های صنعتی وزارت دفاع، پاسخ اش کنار گذاشتن از کابینه نیست زیرا هیچ دلیلی وجود ندارد که مدیر دولت قبل که بالاترین رای را در بین وزیران دولت جدید در مجلس شورای اسلامی می آورد و از ساعت 5 صبح تا 9 شب کار می کند به این راحتی از کابینه کنار گذاشته شود.
اما سردار، فرمایشات تو در سپهر نظامی کشور همچنان درخشنده باقی خواهد ماند:
۱- وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح یکی از مهمترین ارکان کشور در تولید قدرت به شمار میرود.
۲- در شرایط فعلی جمهوری اسلامی ایران در چنان موضعی از اقتدار و نفوذ در منطقه و سطح جهانی واقع شده که قادر است در شکل گیری معادلات امنیتی و دفاعی تاثیرگذاری باشد.
۳- کپی سازی یا مهندسی معکوس بومی سازی نیست، بلکه بومیسازی به معنای ایجاد زیرساخت و بلوغ کافی برای استفاده از تجهیزات است
۴- سازندگان اینگونه شایعات باید قبل از تمرین سیاست، یاد بگیرند که در مکتب ما، هدف هرگز وسیله را توجیه نمیکند. گویا ماکیاول بهعنوان معلم بزرگ توجیه استفاده از هر وسیلهای برای کسب قدرت، اگر میتوانست دوباره زنده شود حتما در کلاس درس برخی از این جریانها به شاگردی زانو می زد.
۵- و…
انتهای پیام/#

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *