سجادی پناه 29 مرداد 1399 - 3 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0
جواب یک کارشناس اقتصادی به سازمان بورس

برای بازار پررونق سرمایه الزامات آنرا رعایت کنید / علت سقوط بورس مردم هستند یا حقوقی ها

دکتر مجید سجادی پناه : رئیس سازمان بورس نیز مانند آنچه در صنعت هوائی باب شده و سقوط هواپیماها را به خلبان فوت شده نسبت می دهند، مردم را عامل سقوط بازار بورس و حقوقی ها را فراموش کردند

گروه اقتصادیدکتر مجید سجادی پناه – استاد دانشگاه در رابطه با سقوط این روزهای بورس نوشت: بازار سرمایه نبض اقتصادی هر کشوری است و الزامات خاص خود را طلب می کند اخیرا مشاهده کردیم که در برخورد دو وزیر اقتصاد و نفت اعتماد مردم به بورس چگونه خدشه دار شد و بازار سرمایه چه عکس العمل های از خود نشان داد به گونه ای که هرچه تلاش کردند و می کنند هنوز نتوانستند این کاسه بلوری شکسته شده یعنی اعتماد مردم به بورس را بازسازی نمایند.

به گزارش بولتن نیوز، وزارت اقتصاد دیشب رئیس سازمان بورس خود را جلوی دوربین آورد تا شاید او بتواند این شکاف عمیق را با سوزن تدبیر خود رفو کند کند ولی در کمال تعجب دیدیم که این مسئول محترم نیز مانند آنچه که در صنعت هوائی باب شده است و سقوط هواپیماها را به خلبان های فوت شده نسبت می دهند، مردم را عامل سقوط بازار بورس قلمداد کردند و از آنها درخواست نمودند که هیجانی عمل نکنند و سرمایه های مازاد خود را به بورس بیاورند! ولی او مشخص نکرد که منظور از سرمایه های مازاد چیست؟ مردمی که بخش عظیمی از درآمد سرانه خود را براثرتحریم ها و ویروس کرونا از دست داده اند چه سرمایه مازادی دارند که به بورس بیاورند؟ آنها بر اساس رونقی که که شما دستوری یا غیر دستوری در بورس ایجاد کردید و مدام برای حضور در بورس آنها را تشویق می کردید مجبور شدند وام بگیرند یا فرش زیر پای خود را بفروشد و یا خانه خود را در رهن بانک بگذارند تا قادر باشند برای حفظ قدرت خرید خود در این بازار حضور پیدا کنند تا شاید از ره آورد آن بتوانند امورات خود را بگذرانند و حال در اثر این ندانم کاری ،بجای اینکه شاهد عذرخواهی شماها باشند در کمال تعجب می بینند که مسولین آنها را مقصر اصلی این واقعه می شناسند!!! در حالیکه حقوقی ها بازار سرمایه که وظیفه داشتند در این شرایط ورود کرده و بازار را به حالت تعادل برسانند به هیج وجه مخاطب رئیس سازمان بورس قرار نمی گیرند . متاسفانه برخی از این حقوقی ها در چنین شرایطی بجای خرید سهام مردم به قول شما هیجان زده و تعادل بخشی به بازار ، توانستند با عرضه های سنگین سهام خود، بجای آب بر روی این آتش شعله ور ، بنزین بریزند.

نویسنده
MAJID SAJADI
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *